Jak Brytyjczycy obniżają pensję Polakom

Jak Brytyjczycy obniżają pensję Polakom

 

Polak to silny, mądry i ambitny pracownik , niestety nie zawsze trafia na mądrego szefa.

Jest to też spowodowane żądzą pieniądze i nie liczenie się z pracownikami.

Grupa Polaków pracuje na myjni w okolicach Brimingham.

Jest ich 6 osób myją wiele samochodów dla dużej firmy. Pracują sprawnie, jeden przywozi samochód z parkingu, drugi odwozi, a 4 myje szybko samochody. Zmieniają się oczywiście aby każdy równomiernie pracował.

Wielka firma płaciła im 6 funtów od samochodu więc gdy umyli 60 samochodów na dzień mieli 360 funtów do podziału. Idąc tym tropem 360 funtów podzielić na 6 osób mieli na dniówkę 60 funtów.

Dawało im to 300 funtów na tydzień pracy. Oczywiście gdy samochody nie były bardzo zbrudzone myli więcej samochodów dlatego też więcej zarabiali.

Jednak jak to bywa ktoś już zazdrościł tego zarobku, nie patrzy że to brudna praca, trzeba szybko myć ale liczy się żeby dużo nie dać Polakowi zarobić. Manager firmy podjął decyzję że teraz za samochód będą płacić nie 6 funtów a 4 funty czyli 60 samochodów x 4 funty daje to 240 funtów do podziału czyli 40 funtów dziennie. Niestety zatrudnieni są na self emploi więc nie mają płacone na godziny więc teraz pensja 200 funtów na tydzień przy takiej samej ilości umytych samochodów.

Może po Brexit gdy zabraknie pracowników szefowie firmy zaczną bardziej doceniać Polskiego pracownika i zaczną sprawiedliwe płacić albo sami wezmą szmaty do ręki.

Konrad W

11 sierpnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii