Irlandia Północna potrzebuje pielęgniarek natychmiast

Irlandia Północna potrzebuje pielęgniarek natychmiast

Zatrudnienie pielęgniarki w agencji, gdy nie ma dostępnych pielęgniarek z NHS, może kosztować do 100 000 funtów rocznie, powiedział szef funduszu służby zdrowia w Irlandii Północnej. To prawie cztery razy roczne wynagrodzenie stałego pracownika, który wykonuje tę samą pracę, a w niektórych przypadkach pielęgniarki agencyjne kosztują więcej niż doświadczeni lekarze. Ale nie wszystkie pieniądze trafiają do pielęgniarek, znaczna część jest wypłacana agencjom.

Suma 100 000 funtów została ujawniona przez dr Tony’ego Stevensa, dyrektora Northern Health and Social Care Trust.

„Szalona sytuacja”

Dr Stevens powiedział im, że powszechne niedobory personelu zmuszały fundusz do korzystania z drogich agencji pielęgniarskich. Pan McGlone powiedział Press Association: „Ta nieuregulowana spirala płacowa wymyka się spod kontroli i prowadzi do tej szalonej sytuacji”. MLA SDLP stwierdziła, że ​​brak personelu pielęgniarskiego skutecznie doprowadził do „prywatyzacji tylnymi drzwiami”.

„Niepowodzenie polityczne”

Royal College of Nurses (RCN) powiedział, że ceny zatrudnienia pielęgniarek przez agencje osiągnęły „niespotykane dotąd” poziomy, kosztując w 2016-1717 w Irlandii Północnej opiekę zdrowotną i opiekę społeczną (HSC) 23,5 mln funtów. Związek pielęgniarek zrzucił braki personelu na „niewłaściwe” planowanie siły roboczej i „niepowodzenie” przywództwa politycznego. Jednak RCN dodał, że nie znają żadnej indywidualnej pielęgniarki, która otrzymałaby wynagrodzenie roczne w kwocie 100 000 funtów. W oświadczeniu fundusz zdrowotny stwierdził, że niedobór pielęgniarek był zarówno problemem krajowym, jak i międzynarodowym. Powiedział, że podobnie jak inne organy NHS aktywnie próbuje zatrudniać personel stały, ale ostrzegł, że sytuacja płacowa jest niezrównoważona.

‚Jeszcze wyższe’

Suma 100 000 funtów rocznie odzwierciedla całkowity roczny koszt zatrudniania pielęgniarki z agencją przez fundusz do wykonywania pracy jako stały członek personelu. Agencje pracy zabierają znaczną część pieniędzy, dostarczając wykwalifikowanych pracowników w krótkim czasie.Dochody indywidualnych pielęgniarek agencyjnych różnią się znacznie, w zależności od ich godzinowej stawki wynagrodzenia i ile godzin pracy decydują się.

W oświadczeniu fundusz Northern Health stwierdził: „Ogólnie rzecz biorąc, personel pielęgniarski w agencji kosztuje fundusz więcej niż ich przygotowane środki płacowe. Jednak ze względu na krajowy brak pielęgniarek staliśmy się uzależnieni od agencji, które nie są w kontrakcie z HSC [Opieki Zdrowotnej i Opieki Społecznej], a te wynagrodzenia są jeszcze wyższe”.

„Niedaleko”

Zastępca dyrektora RCN stwierdził, że w Irlandii Północnej jest obecnie ponad 1500 wolnych miejsc pracy dla pielęgniarek w HSC i co najmniej kolejnych 1500 miejsc wolnych w niezależnym sektorze.

„Większość pielęgniarek pracuje w niepłatnych nadgodzinach, starając się zapewnić najlepszą opiekę pacjentom, a wiele z nich poinformowało, że są zaniepokojeni, że nie ma wystarczająco dużo pracowników, aby prawidłowo wykonywali swoja pracę i zgłaszają błędy, niepowodzenia lub incydenty dotyczące bezpieczeństwa pacjentów, powiedział Martin.

„Presja w systemie doprowadziła wiele pielęgniarek do podjęcia decyzji związanych z kontynuacją kariery, aby przestać pracować w pełnym wymiarze godzin i pracować dla banków pielęgniarskich lub agencji pielęgniarskich lub przestać pracować w zawodzie.

Fundusz zapewnia szereg usług zdrowotnych i opieki społecznej w hrabstwach Antrim i Londonderry i prowadzi dziewięć szpitali, w tym Szpital Antrim i Szpital Causeway w Coleraine.

Departament Zdrowia Irlandii Północnej obecnie wydaje prawie 77 mln funtów na pracowników agencji i pracowników tymczasowych we wszystkich funduszach zdrowotnych, a te koszty stale rosną.Urzędnicy zdrowotni twierdzą, że te pieniądze można by zainwestować znacznie skuteczniej poprzez rozwój zrównoważonych usług.

Brakuje pielęgniarek, szpitale nie mają więc wyboru i muszą płacić olbrzymie pieniądze prywatnych agencjom. Szukasz pracy jako pielęgniarka, może więc warto udać się do Irlandii Północnej.

Katarzyna Cz

5 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Świat