Home Office przedmiotem dochodzenia za deportacje 1000 studentów.

Home Office przedmiotem dochodzenia za deportacje 1000 studentów.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest przedmiotem dochodzenia po tym, jak 1000 osób zostało nagle deportowanych w związku z twierdzeniami o oszustwach testowych jezyka angielskiego.

Decyzja Home Office o anulowaniu wiz dziesiątek tysięcy zagranicznych studentów i usunięciu ponad 1000 osób z Wielkiej Brytanii po oszukiwaniu zarzutów znalazła się pod „ponowną kontrolą publiczną i parlamentarną”.

Prawie 34 000 międzynarodowych studentów i wykwalifikowanych pracowników migrujących zostało oskarżonych o oszustwo w teście języka angielskiego w 2015 roku ale bez odpowiedniego prawa do zakwestionowania decyzji. 

Powiedziano im że ich studia zostały zakończone i że nie mają prawa pozostać w Wielkiej Brytanii.

Zostali oni namierzeni po śledztwie przeprowadzonym przez BBC Panorama które ujawniło systematyczne oszustwa w niektórych szkołach, w których kandydaci zdawali egzamin z języka angielskiego aby udowodnić swoją znajomość języka angielskiego na obowiązek wizowy .

 

Niektórzy zostali zatrzymani przez urzędników imigracyjnych, niektórzy stracili pracę i w rezultacie zostali bezdomni, pomimo legalnego pobytu w Wielkiej Brytanii.

W piątek Timms, poseł do East Ham, powiedział, że traktowanie uczniów było „hańbą”, mówiąc BBC: „

Zaufali Wielkiej Brytanii, aby zapewnić im godne wykształcenie. Zamiast tego zostali fałszywie oskarżeni o oszustwo i nie dano im możliwości odwołania się. Zostali pozostawieni w zawieszeniu kilka lat ”Jeden z dotkniętych, Arjun Das, który przyjechał do Wielkiej Brytanii z Bangladeszu w 2010 roku, aby ukończyć studia z zakresu rachunkowości, został oskarżony o oszustwo w teście, a następnie zatrzymany na 21 dni w Imigracyjnym Punkcie Deportacyjnym.

Student powiedział :

„Przyjechałem tu jako student, ale jestem traktowany jak przestępca. Nie oszukiwałem w tym teście, ale musiałem zapłacić tysiące funtów w opłatach prawnych, aby spróbować wygrać swoją sprawę . To rujnuje nasze życie – powiedział a bycie w areszcie było straszne.

Nazek Ramadan, dyrektor Migrant Voice, organizacji charytatywnej, która wspierała dotkniętych uczniów i będzie współpracować z NAO w sprawie dochodzenia, powiedział: „To ważny krok na drodze do sprawiedliwości dla tysięcy niewinnych studentów.

„Pozbawieni prawa do pracy, nauki, a nawet dostępu do opieki zdrowotnej, wielu studentów jest bez środków do życia i cierpi z powodu poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Stracili swoją przyszłość.

„Postępowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w tym zakresie było spektakularnie niesprawiedliwe i nieprzejrzyste, i najwyższy czas, aby prawda została ujawniona. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z NAO, aby to osiągnąć. ”

Rzecznik Home Office powiedział: „Od początku roku wspieramy NAO w jego pracach nad tym dochodzeniem. Rozpatrzymy ustalenia raportu po jego opublikowaniu. ”

Konrad W

 

27 kwietnia 2019