Hiszpańskie wynagrodzenie minimalne wzrosnie o 22% do 900 EURO

Hiszpańskie wynagrodzenie minimalne wzrosnie o 22% do 900 EURO od 2019 roku

 

Premier Pedro Sanchez: „Bogaty kraj nie może mieć biednych pracowników”
Hiszpańskie wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 22% w 2019 r. – największy roczny wzrost od ponad 40 lat.

Oznacza to, że miliony nisko opłacanych pracowników może zobaczyć wzrost płac z 736 EUR  do 900 EUR, począwszy od stycznia.

Premier Pedro Sánchez ogłosił podwyżkę w środę, oświadczając, że „bogaty kraj nie może mieć biednych pracowników”. Ogłoszenie zapowiadane jest dwa dni po tym, jak prezydent Francji, Emmanuel Macron, ogłosił podwyżkę o 100 EUR dla minimalnych płac od 2019 roku.

Posunięcie pana Macrona nastąpiło po tygodniach niekiedy gwałtownych protestów z ruchu „gilets jaunes” przeciwko wysokim kosztom utrzymania.

Co kryje się za wzrostem Hiszpanii?
Minimalna płaca w Hiszpanii jest niższa niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, ale wyższa niż w innych krajach UE, w tym w Portugalii, Grecji i Polsce.
Wielu pracowników w Hiszpanii otrzymuje wynagrodzenie za 14 miesięcy pracy, a dodatkowe płatności w lipcu i grudniu – co daje efektywną roczną minimalną pensję w wysokości 12 600 EUR.

 

Ministrowie zatwierdzą środek na posiedzeniu w dniu 21 grudnia, powiedział Sánchez. Zostanie on następnie autoryzowany przez dekret królewski, bez potrzeby zatwierdzania przez parlament.

Hiszpania ustala corocznie minimalne wynagrodzenie, ale ostatnie podwyżki były znacznie mniejsze – ustalono je na poziomie zaledwie 4% rok wcześniej. Podemos twierdził, że wzrost minimalnego wynagrodzenia jest zwycięstwem partii, a sekretarz generalny Ramón Espinar nazwał ją „pierwszym krokiem do zrównoważenia skali”.

Oto jak zarabia sie minimum w krajach Europy.

A chart showing minimum wages in select EU counties, showing Spain behind the UK, Germany, France, Belgium, Netherlands, Ireland

POLSKA CHOC 12 LAT W UE TO WYNOSI 2200 ZŁOTYCH , PIS trzy lata przy wladzy ale nie podnosci minimum na miesiac do standardów UE bo pomysł Kaczyńskiego czyli Premier Morawiecki, mówi że gospodarka sie buduje jak ludzie pracuja za ryżkę ryżu i Polacy mu klaszczą na spotkaniach….

 

 

Dlaczego wiec Polacy nie wychodza na ulice jak Francuzi czy Włosi by Polska jest pod totalną kontola Niemiec dzieki Kaczynskiemu ktory dal na stanowisko Premiera człowieka doradce Tuska i bankiera banku niemieckiego – mówi Paweł Chojecki w ostatnim swoim wydaniu o Chaosie w Europie.

 

Konrad W.

 

17 grudnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polska

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *