Gwałtowny wzrost kiły i rzeżączki w Wielkiej Brytanii

Gwałtowny wzrost kiły i rzeżączki w Wielkiej Brytanii

 

Rekordowy popyt w Anglii na usługi zdrowia seksualnego w obliczu cięcia wydatków.

W ubiegłym roku odnotowano rekordowe 3,3 miliona odwiedzin kliniki zdrowia seksualnego w Anglii, ponieważ lokalne rady ostrzegają przed cięciami w finansowaniu i przedłużaniem zasobów.

Dane pokazują, że w całym 2017 roku w całym kraju było 3 323,275 wizyt, co stanowi wzrost o 13% w stosunku do roku 2013.

Dodatkowe zapotrzebowanie pojawia się w tym samym czasie, gdy 600 milionów funtów zostało obciętych z wydatków na zdrowie publiczne.

Lokalne Stowarzyszenie Rządowe (LGA) wzywa rząd do odwrócenia cięć budżetowych.

LGA, która reprezentuje 370 rad w Anglii i Walii, z zadowoleniem przyjęła wzrost liczby osób, które poważnie traktują swoje zdrowie seksualne, ale oświadczyła, że utrzymanie obecnych usług na obecnym poziomie będzie „niezwykle trudne”.

Ostrzegł także, że niektóre obszary mogą mieć problemy z reagowaniem na nieprzewidziane epidemie chorób przenoszonych drogą płciową (STI), chyba że wstrzymano by ciąże.

Całkowita liczba ekranów zdrowia seksualnego – testy na chlamydie, rzeżączkę, kiłę i HIV – wzrosła prawie o jedną piątą (18%) z 151 228 w 2013 r. do 1 778 306 w 2017 r., wynika z danych opublikowanych przez Public Health England.

Dochodzenie BBC w czerwcu ujawniło, że prawie połowa rad w Anglii planuje zmniejszyć wydatki na zdrowie seksualne, w wyniku czego niektóre kliniki zdrowia seksualnego są narażone na ryzyko zamknięcia lub skrócenia godzin pracy.

Spośród 151 rad, które odpowiedziały na prośbę BBC o wolność informacji, 72 planowało ograniczyć finansowanie zdrowia seksualnego w latach 2018-19 w porównaniu do lat 2017-18.

Większość twierdziła, że oszczędności będą dokonywane dzięki zwiększeniu wydajności, ale 16 rad stwierdziło, że usługi zostaną zmniejszone lub zredukowane.

Radny Ian Hudspeth, przewodniczący Społecznej Rady ds. Dobrobytu LGA, powiedział, że niektóre służby zdrowia seksualnego w radach są zepchnięte na niezrównoważony poziom.

Powiedział: „Chociaż dobrze jest zobaczyć poważny wzrost liczby osób, które poważnie traktują swoje zdrowie seksualne, to rosnące zapotrzebowanie powoduje, że niektóre służby zdrowia seksualnego w niektórych radach osiągają szczytowe poziomy zdolności, które nie są zrównoważone w dłuższej perspektywie.

„Trzeba zlikwidować cięcia w finansowaniu zdrowia publicznego, ponieważ może to wpłynąć na zdolność rady do dalszego zwiększania popytu i reagowania na nieprzewidziane epidemie chorób przenoszonych drogą płciową”.

Dr Olwen Williams, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zdrowia Seksualnego i HIV powiedział: „Cięcia na finansowanie zdrowia seksualnego przyszły w najgorszym możliwym momencie. „Rekordowe zapotrzebowanie na usługi, gwałtowny wzrost liczby przypadków kiły i rzeżączki oraz rozprzestrzenianie się infekcji opornych na leczenie w ostatnich latach sprawiają, że wiele służb walczy o przetrwanie, pomimo mężnych wysiłków ze strony personelu”.

Powiedział, że dalsze cięcia „prawie na pewno nie prowadzą do niczego dobrego” i wezwał rząd do odwrócenia „szkodliwego podejścia do zdrowia seksualnego”.

Rzeczniczka Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej oświadczyła: „Mamy mocne osiągnięcia w zakresie zdrowia seksualnego z ciążami nastoletnimi w czasie, gdy ciągle spadają niskie i przenoszone drogą płciową infekcje.

Rzecznik powiedział, że rząd przeznaczył 16 mld funtów na lokalne władze na publiczne usługi zdrowotne w bieżącym okresie wydatków.

Katarzyna W

 

3 września 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *