Grożą reformą Lordów jeśli zatrzymają Brexit.

Grożą reformą Lordów jeśli zatrzymają Brexit.

 

Nie rujnujcie Brexitu Brytyjczykom: ostrzeżenie Jacoba Reesa-Mogga dla Izby Lordów

Wysoki rangą poseł, który został wskazany jako potencjalny przyszły przywódca torysów, sugerował, że parowie doprowadzą do gruntownie zreformowanej izby, jeśli spróbują pokrzyżować plany ludzi.

W dzisiejszej debacie czołowi pro euro torysi wezwali parów do głosowania za ważnymi zmianami w unijnej ustawie (o wyjściu), a posłów do poparcia te poprawki, gdy rząd poprosi ich o odrzucenie jej.

Konserwatyści nie mają większości w Izbie Lordów, gdzie wielu parów silnie sprzeciwia się Brexitowi, a kilku otwarcie dąży do obalenia wyniku referendum z 2016 roku.

Rees-Mogg zauważył w nowej audycji „Moggcast” na stronie ConservativeHome, że wśród parów można znalezć „emerytowanych eurokratów rozpaczliwie usiłujących zapewnić utrzymanie ukochanego projektu”, którzy mogliby stworzyć sytuację „parowie kontra społeczeństwo”.

„W potyczce parowie kontra ludzie, zawsze zwyciężą ludzie” – kontynuował. Lordowie muszą o tym pamiętać i muszą uznać, że nie mają demokratycznej zasadności, są tam jako izba rewizyjna, a nasze konstytucyjne porozumienie uznaje, że podstawą władzy jest Izba Gmin, w imieniu narodu, a referendum jest jeszcze mocniejsze i bardziej autorytatywne.

„Jeśli lordowie w swojej mądrości – a wielu z nich jest proeuropejczykami – zdecydują się spróbować udaremnić demokratyczną wolę narodu, zarówno wyrażoną przez Izbę Gmin, jak i przez referendum, jako instytucja, Lordowie wpadną w tarapaty. „

W szczególności nalegał, aby nie poparli kolejnego referendum, mówiąc:

„Drugie referendum byłoby bardzo niebezpieczną sytuacją dla Lordów, ponieważ byłoby to postrzegane jako charakterystyczna europejska nienawiść do demokracji, więc jeśli „zle” zagłosujesz, będziesz głosować do momentu, aż zagłosujesz „właściwie”.

Później parlamentarzyści w Izbie Gmin dyskutowali i głosowali nad różnymi aspektami unijnej ustawy (o wyjściu), która przeniesie prawo UE do brytyjskiego prawa krajowego na dzień wyjścia w przyszłym roku, aby zapewnić ciągłość dla przedsiębiorstw i obywateli. W serii głosowań Rząd odrzucił żądania Opozycji, aby bardziej konsekwentnie pisać przepisy prawne dotyczące ochrony praw pracowniczych i praw zwierząt. Zastępca prokuratora generalnego, Robert Buckland, powiedział, że poprawki wprowadziłyby prawne „zamieszanie” i były niepotrzebne.

Konrad W.

19 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka