Głosowanie Brexitu w czerwcu lub wyjście z UE zawieszone

Głosowanie Brexitu w czerwcu lub wyjście z UE zawieszone

 

Theresa May daje parlamentarzystom kolejną szansę na głosowanie nad Brexitem na początku czerwca – niezależnie od tego, czy rząd i Partia Pracy dojdą do porozumienia.

Głosowanie nad ustawą, która utorowałaby drogę Brexitowi, było „konieczne”, gdyby Wielka Brytania miała opuścić UE przed letnią przerwą posłów, jak powiedziała Downing Street.

To dlatego, że UE nie udzieli dalszego przedłużenia po 31 października, mówi asystent redaktora politycznego BBC Norman Smith.

Próby znalezienia kompromisu między partiami rozpoczęły się po uprzednim trzykrotnym odrzuceniu przez posłów porozumienia w sprawie Brexitu.

Jednak źródła rządowe poinformowały BBC, że nie będzie piątej próby, jeśli umowa pani May zostanie przegłosowana po raz czwarty.

 

Premier i szef Partii Pracy Corbyn spotkali się we wtorek wieczorem, aby omówić toczące się rozmowy. Dyskusje były „zarówno użyteczne, jak i konstruktywne”.

Rzecznik powiedział, że Theresa May wyjaśniła „determinację rządu do doprowadzenia rozmów do końca i doprowadzenia Brexitu w sprawie opuszczenia UE”.

Rzecznik Partii Pracy powiedział, że Corbyn „wzbudził wątpliwości co do wiarygodności zobowiązań rządowych, po oświadczeniach konserwatywnych parlamentarzystów i ministrów gabinetu, którzy chcą zastąpić premiera”.

Tym razem będzie to ustawa o wycofaniu, która jest całym zbiorem nowych przepisów, które będą potrzebne, aby wyprowadzić nas z Unii Europejskiej. Projekt tej ustawy jest nadal w tajemnicy. Bardzo, bardzo niewielu ludzi to widziało. Jest to o wiele bardziej szczegółowe niż tylko głosowanie nad umową.

Jeśli umowa pani May nie zostanie zatwierdzona, Premier powiedziała, że Wielka Brytania nie ma żadnej umowy lub że art. 50 zostanie odwołany.

Konrad W

 

15 maja 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit