Glasgow. Kobiety z Polski, Słowacji wykorzystywane seksualnie,wrabiane w fałszywe małżeństwa.

Glasgow. Kobiety z Słowacji, Rumunii, Polski wykorzystywane seksualnie i wrabiane w fałszywe małżeństwa.

 

Jak wykazało dochodzenie stacji BBC, wschodnioeuropejskie gangi przestępcze wielokrotnie wykorzystują kobiety nielegalnie sprowadzane do UK do celów seksualnych i fałszywych małżeństw.Program „Ludzie na sprzedaż” znalazł jedną dziewczynę ze Słowacji, która trzykrotnie została sprowadzona do Glasgow.

Wiele kobiet zostało zmuszonych do małżeństw z mężczyznami, głównie z Pakistanu, którzy starali się o pobyt w Wielkiej Brytanii.

Kobiety, które są obywatelami UE, są zwabione do Wielkiej Brytanii fałszywymi obietnicami.

Zdaniem Angeliki Molnar, która prowadzi jednostkę zajmującą się handlem ludźmi Europolu, ofiary były zachęcane do polepszenia statusu życia w takich krajach jak Rumunia i Słowacja z perspektywą dobrze płatnej pracy w Szkocji.

„Dopiero po przyjeździe dowiadują się, że nie ma pracy i muszą być zaangażowane w małżeństwa z Pakistańczykami”, powiedziała.

Tajne dochodzenie

BBC wysłało dziennikarkę śledczą Sam Poling, do zbadania bezwzględnych taktyk stosowanych w trakcie dostaw. Podróżowała po Europie Wschodniej, aby śledzić ofiary sprzedawane gangom Glasgow w celach seksualnych.

Udało jej się sfilmować jeden dom we wschodniej Słowacji, który został założony jako „dom tranzytowy” przez człowieka, który kupił dziewczyny i trzymał je tam na kilka dni przed transportem ich do Glasgow. Dom otoczony był wysokim płotem, a na oknach i drzwiach zamontowane były kamery. „W ciągu tych dwóch dni traffickerzy fundują dziewczętom metamorfozy, aby wyglądały ładne, ponieważ większość z nich pochodzi z osad romskich.”

Śledzenie fałszywych małżeństw

Aby znaleźć dowody śladu fałszywych małżeństw w Szkocji, Poling przejrzała rejestr małżeństw, szukając „czerwonych flag”.

Do podejrzanych należą młode żony z Europy Wschodniej i starsi azjatyccy mężowie i te same adresy, które są wykorzystywane do wielokrotnie zawieranych małżeństw, jednak bez wyraźnego śladu, że rzeczywiście ktoś zamieszkuje te domy. Sprawdziła też, jak wiele osób rozwiodło się po pięciu latach, czyli okresie, w którym ktoś musi mieć miejsce zamieszkania przed otrzymaniem paszportu brytyjskiego. Zespół znalazł dziesiątki takich małżeństw w Szkocji. Siedemdziesiąt osób było zarejestrowanych w Glasgow i jedna trzecia w Govanhill. A 40% tych, którzy wzięli tam ślub pięć lat temu, są teraz rozwiedzeni.

„Więc wschodnioeuropejskie gangi przestępcze dostarczą ofiary, a azjatyckie gangi przestępcze zapewnią zakwaterowanie, dlatego w Govanhill jest sporo takich małżeństw.”

 

video

W zeszłym roku 150 osób zostało zarejestrowanych jako oficjalne ofiary handlu ludźmi w Szkocji, jednak ta liczba nie odzwierciedla rzeczywistości. „Nie ma śladów, ponieważ ludzie są zbyt przestraszeni, by być świadkami w sądzie, obawiają się o własne bezpieczeństwo, ale obawiają się także o bezpieczeństwo swojej rodziny w domu”- mówi Jim Laird, były przewodniczący fundacji „Migrant Help”. „Został im sprzedany sen, w który uwierzyły i przybyły tutaj, a gdy dowiedziały się, co się z nimi stało, chcą po prostu zniknąć tak spokojnie jak to możliwe i wrócić do własnego kraju”.

„Po ślubie kobiety są pod kontrolą handlarzy i wykorzystywane są jako służba domowa przez męża i wykorzystywane seksualnie przez innych związanych z handlem ludźmi”.

 

Katarzyna Cz

11 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja