Gang skazany za oszustwa £56 mln, szefowie ucieki, Lancashire

Wielka Brytania

Północna Anglia

Nie tylko w Polsce kradną, w Anglii na światową skale.

Gang skazany za ogromne oszustwa, poszukiwani główni członkowie, Lancashire

Dwóch mężczyzn z Lancashire, którzy uciekli do Dubaju zostali skazani podczas ich nieobecności w sumie na 34 lata więzienia za udział w oszustwach oraz pranie brudnych pieniędzy sięgające £56 mln.

Adam Umerji (33) oraz Addullah Yusaf Allad (32), zostali pierwotnie oskarżeni w styczniu 2009 roku, ale zdołali uciec, zanim stanęli przed sądem.

Z kolei trzy inne osoby zaangażowane w te oszustwa, które przyznały się do winy przed sądem, zostały skazane w sumie na 15 lat więzienia w Sądzie Koronnym w Liverpoolu.

Gang przeprowadził liczne operacje, w ramach których przedstawiane były przez jego członków nieuczciwe roszczenia dotyczące spłaty VAT. Ich celem było odzyskiwanie od zakupu dużej ilości kapitału akcyjnego milionów funtów w ramach podatku VAT.

W pewnym momencie przenieśli oni swoje przestępcze wpływy z Wielkiej Brytanii do Dubaju w celu ukrycia ich nielegalnej działalności.

Sędzia Swift opisał w sądzie w Liverpoolu ten spisek jako „starannie i pomysłowo zorganizowany, który w rzeczywistości nie był niczym więcej, jak oszustwem”.

Dodał on również, iż Allad i Umerji „byli głównymi i kontrolowanymi umysłami przeprowadzanych oszustw” oraz, że skala tego przestępstwa wykracza daleko poza zwykłe wytyczne skazania za przypadki oszustw.

 

gangphoto/lancashiretelegraph

 

 

Dochodzenie HMRC wykazało, iż £37 mln. zostało „wypranych” przez sieć spółek obsługiwanych przez gang.

W ciągu dziesięciu miesięcy gang złożył roszczenia dotyczące zwrotu podatku VAT za ponad £56.5 mln.

Tym samym, w sądzie w Liverpoolu został wydany nakaz aresztowania dwóch uciekinierów oraz rozpoczęło się postępowanie ekstradycyjne.

Barbara Sitko

8 kwietnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Lancashire