Brexit,emigrant pod Brytyjskim Sądem, po sprawiedliwość pójdzie do Bruksel

Brexit, emigrant pod Brytyjskim Sądem, po sprawiedliwość pójdzie do Brukseli.

 

Sekretarz Brexitu, David Davis, powiedział, że moralność podpowiada aby szybko osiągnąć porozumienie w sprawie praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Powiedział, że rząd brytyjski wziął się bardzo poważnie do tej sprawy i  bardzo poważnie chce zakończenia ich niepokoju i niepewności.

Jednak Davis ponownie zasygnalizował, że nie chce pogodzić się żądaniem Brukseli aby Europejski Trybunału Sprawiedliwości (ETS) decydował o życiu emigrantów na wyspach.

Ale negocjator Parlamentu Europejskiego Brexit Guy Verhofstadt nalega, aby ETS „miał pełnić taką rolę”.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości nadal jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia w sprawie praw obywateli UE.

Jednak pan Davis, w Pradze na rozmowach z czeskim ministrem spraw zagranicznych Lubomírem Zaorálekem, powiedział, że rząd brytyjski zamierza wprowadzić prawodawstwo w celu ustalenia praw obywateli UE, które będą egzekwowane przez brytyjskie sądy.

„Zamierzamy, aby to zostało postawione w akcie parlamentarnym wymuszonym przez brytyjskie sądy – i chyba nikt nie twierdził, że sądy brytyjskie są czymś innym niż godnym zaufania pod względem obrony praw jednostek”, powiedział.

However, Mr Davis, in Prague for talks with the Czech foreign minister Lubomír Zaorálek, said the British government intended to introduce legislation to establish the rights of EU nationals, which would be enforced by British courts. „We intend this should be put in an act of parliament enforced by the British courts – and I don’t think anybody has ever argued that the British courts are anything other than trustworthy in terms of defending the rights of individuals,” he said.

Davis powiedział, że daje obywatelom Wielkiej Brytanii prawo do wnoszenia odwołań do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, tak samo jak umożliwienie Sądowi Najwyższemu Stanowi Zjednoczonemu w Wielkiej Brytanii po podpisaniu umowy o wolnym handlu.

Pod koniec konferencji prasowej w Pradze Davis podkreślił, że zgodnie z brytyjskimi propozycjami obywatele Czesi otrzymują „te same prawa co obywatele brytyjscy”, na przykład prawa pobytu, prawa gospodarcze, zatrudnienie, emerytury, zdrowie i prawa socjalne.

„Zasadniczo wszystkie prawa jedynie nie będzie mógł brać udział w wyborach do parlamentu”, powiedział.

„Essentially, all of the rights other than the right to vote for the national government,” he said.

Pan Zaorálek powiedział, że ​​Republika Czeska postanowiła otworzyć konsulat generalny w Manchesterze, aby dać 45.000 czeskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii miejsce do przygotowania dokumentów na potrzeby Brexit.

Mr Davis said giving EU nationals in the UK the right to appeal to the European Court of Justice would be the same as allowing the US Supreme Court a role in Britain.

Jednym słowem jeśli coś ci się nie będzie podobało w życiu na wyspach, szykuj kasę bo do Sądu będzie mógł iść ale do Strasburga a to droga zabawa.

.

Konrad W

25 lipca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

1 komentarzy
  1. I kto sie tym przejmuje ?!
    Ale Ty panikujesz w tych artykulach,czytac sie tego nie da.

Komentowanie jest wyłączone.