Ekspert ostrzega, że Niemcy będą sabotować Brexit.

„Merkel sprzeciwi się!” Ekspert ostrzega, że Niemcy będą sabotować Brexit.

 

Dobry układ handlowy Brexit mógłby zostać zagrożony przez Angelę Merkel, ponieważ będzie próbowała uniknąć sytuacji, w której Wielka Brytania zostanie przykładem dla innych państw członkowskich EOG, powiedział Mij Rahman.

W wywiadzie dla Bloomberg, dyrektor Europe at Eurasia Group powiedział, że „Niemcy będą bardzo nieustępliwe” w następnej fazie negocjacji Brexit.

Powiedział: „Jestem trochę negatywnie nastawiony do perspektywy drugiej fazy. Myślę, że Niemcy będą bardzo nieustępliwe i myślę, że jest to spowodowane ich obawą, że każda umowa oferowana Wielkiej Brytanii od razu wywrze wpływ na członków EOG, ponieważ będą oni porównywać swoją umowę z ofertą dla UK.

Podobnie jak eurosceptyczne partie, które zamierzają spojrzeć na rodzaj dostępu, jaki Wielka Brytania może osiągnąć, kontrolując swobodny przepływ siły roboczej.

„Sądzę więc, że w szczególności Merkel ma zamiar sprzeciwić się. Musi zapobiec sytuacji, w której Wielka Brytania nie będzie pomocna w perspektywie średnio- i długoterminowej dla Unii.

Według mnie pierwsza faza jest całkowicie zależna od tego, jak ambitna będzie umowa drugiej fazy”.

Druga faza negocjacji rozpocznie się wkrótce, gdy premier Theresa May przedyskutuje z Brukselą przyszłe uzgodnienia handlowe.

Pod koniec pierwszej fazy negocjacji projekt ustawy o wycofaniu sugerował, że Wielka Brytania może nie opuścić jednolitego rynku i Unii Celnej.

Uważa się, że ostateczna umowa zostanie osiągnięta do końca 2018 r. dzięki temu parlament brytyjski będzie mieć czas do marca 2019 r. na zagłosowanie, czy przyjąć umowę, czy nie.

Główny negocjator UE Jean-Claude Juncker powiedział, że jest sceptycznie nastawiony na sfinalizowanie rozmów na temat handlu przed marcem 2019 r.

Pan Juncker posunął się jeszcze dalej, twierdząc, że nie zostaną zakończone nawet po dwuletnim okresie przejściowym rozpoczynającym się w marcu 2019 r.

Nigel Farage przemówienie w dniu ogłoszenia wyniku referendum.

Konrad W

6 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka