Dziewiatkowski, Konopka,i inni oskarżeni o szantaż, Wrexham

Dziewiatkowski, Konopka,i inni oskarżeni o szantaż, Wrexham

 

Siedmiu mężczyzn pojawiło się w sądzie oskarżonych o odgrywanie roli w domniemanym szantażu  o 100 000  przeciwko biznesmenowi z Wrexham.

Trzej polscy mężczyźni z Wrexham i czterech mężczyzn z Londynu są oskarżani o nieuzasadnione żądania pieniędzy od mężczyzny.

Wszyscy przed sądem w Caernarfon Crown Court zaprzeczają zarzutom.
Biznesmen
był celem ataku, gdy wsiadł do samochodu przed swoim domem około godziny 10.30 rano 21 grudnia 2017 r.

Matthew Curtis, prokurator, powiedział: „Skarżący dostał się do swojego samochodu BMW X5 zaparkowanego przed jego domem w Wrexham.

„Gdy był na miejscu kierowcy, zobaczył trzech mężczyzn, których nie rozpoznał.”

Mężczyźni nosili bluzy z kapturami i kurtkami hi-visibility.

Dwóćh zaczęło uderzać w samochód i okna za pomocą metalowych prętów – jeden rozbił okno po stronie kierowcy.

Pan Curtis powiedział: „Ten mężczyzna groził:” Jeśli zadzwonisz na policję. . . „I trzymał rękę w kształcie pistoletu.

„To był pierwszy z serii wydarzeń, które doprowadziły do ​​tego, że skarżący został poddany nieuzasadnionym żądaniom pieniędzy”.

Później mężczyzna zadzwonił do domniemanej ofiary i powiedział: „Wiesz, co się dzisiaj wydarzyło w twoim domu. Wiem gdzie mieszkasz. Wiem wszystko o tobie. Mów do mnie teraz. Chcę 100 000 funtów. ”
Ofriara odpowiedziała, że nie zarobiła takiej kwoty, ale zgodził się przekazać 20 000 £ tego dnia i 20 000 £ dwa dni później.

Kazano mu wziąć pieniądze do Telford, ale pozostał w Wrexham.

Pan Curtis powiedział, że szyby zostały następnie rozbite w domu skarżącego.

Pan Curtis powiedział, że powiązaniem między skarżącym a oskarżonymi był Jerzy Wasinicwski, który pracował dla rzekomej ofiary w jednym ze  sklepów.

Pan Curtis powiedział, że Wasinicwski był w domu skarżącego i „był dla niego dobry” nawet po tym, jak Wasinicwski został uwięziony w zeszłym roku w HMP Altcourse.

Larry Morrison i Patryk Dziewatowscy byli współwięźniami w więzieniu – przez cały czas trwania spisku pozostawali w HMP Altcourse.

Pan Curtis powiedział: „Trzema mężczyznami, którzy przeprowadzili pierwszy atak, według prokuratury, byli James Agyei-Burobey, Edwin Kingsley Boakye i Nathan Aidoo.

„Jarosław Konopka zaangażował się w tę spisek nieco później i, jak mówimy, przeprowadził drugi atak, tym razem bezpośrednio w domu skarżącego, co doprowadziło do zaangażowania policji „.

Pan Curtis przekazał przysięgłym w sądzie listę linii czasu z analizy telefonii komórkowej i telewizji przemysłowej policyjnego dochodzenia o kryptonimie Operation Zonal.

Oskarżonymi są James Agyei-Burobey, 25 lat, Newham, Londyn: Edwin Boakye, 30 lat, Newham: Jerzy Wasiniwski, 50 lat, Stanley Road, Ponciau, Wrexham; Patryk Dziewiatkowski, 23, Smithfield Road, Wrexham; Larry Morrison, 32 lata, Newham, Nathan Aidoo, 27 lat, bez stałej siedziby, Londyn i Jarosław Konopka, 29 lat, z Faircroft Court, Wrexham.

Mr Curtis then gave the jury a chart of timelines from mobile phone analysis and CCTV of the police investigation code-named Operation Zonal. The defendants are James Agyei-Burobey, 25, Newham, London: Edwin Boakye, 30, Newham: Jerzy Wasinicwski, 50, Stanley Road, Ponciau, Wrexham; Patryk Dziewiatkowski, 23, Smithfield Road, Wrexham; Larry Morrison, 32, Newham, Nathan Aidoo, 27, of no fixed abode, London and Jaroslaw Konopka, 29, of Faircroft Court, Wrexham.


Katarzyna CZ

 

27 czerwca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Walia