Dwuletnie wizy dla Polaków „barista visa”, bez zasiłków po Brexit

Dwuletnie wizy dla Polaków „barista visa”, bez zasiłków po Brexit

 

Biuro Home Office rozważa i pracuje nad dwuletnimi wizami tzn. Barista Visa.

Nowe zasady przyjazdu do Wielkiej Brytanii mają ograniczyć przyjazd na stałe osób z Unii Europejskiej ale też zapełnić wolne miejsca w pracy. Wiadomo że przemysł hotelarski, kawiarnie potrzebują dostęp do pracowników z Europy.

‚Barista visas’ mają zapewnić właśnie wizy do obsługi kawiarni i pubów.

Młodzi obywatele Europy mogliby przyjechać do Wielkiej Brytanii, aby pracować w przemyśle hotelarskim przez dwa lata. Nie będzie jednak wolno im jednak domagać się zasiłków na rodziny . 

Takie wizy magą zostać wprowadzone po opuszczeniu Wielkiej Brytanii w roku 2019.

Wiadomo iż Brytyjczycy nie chcą pracować w kawiarniach gdyż młodzi Brytyjczycy nie widzą w tym porządnego miejsca pracy powiedział dyrektor ds. zasobów ludzkim w w sieci kawiarni Pret a Manger

Dwuletni plan wizowy zaproponował Lord Green z think-tank Migration Watch UK.
Jeden z pracowników w Home Office powiedziało gazecie The Sun że to „dobry pomysł”.

Wniosek opiera się na obecnych wizach dla młodzieży z kilku krajów jak Australia, Nowa Zelandia i Kanady, w wieku od 18 do 30 lat. Młodzież nie musi mieć żadnych osób na utrzymaniu, i co najmniej 1 890 funtów oszczędności.

Lord Green, były Ambasador, powiedział, że system ten dotyczy również młodzieży z Japonii, Monako, Hong Kongu, Korei Południowej i Tajwanu – może zostać rozszerzony na pozostałe 27 krajów UE.

Powiedział gazecie: Możemy zaspokoić potrzeby pubów i restauracji i utrzymywać nasze kontakty z młodymi Europejczykami, pozwalając im na ściśle określony okres dwóch lat pracy. Mogliby pracować przez 2 lata, ale nie stać się długoterminowymi imigrantami, co nie będzie wywierać nacisku na usługi publiczne, bo nie będą kwalifikować się do świadczeń i mieszkania”.

They could work at any level but would not become long-term immigrants who would add to the pressure on public services. Nor should they qualify for benefits or housing.”

Inne sektory gospodarki jak rolnictwo i NHS także mają pracowników z UE i szukają zapewnienia od ministrów że będą mogli dalej ich zatrudniać na jakiś umowach.

Rzecznik prasowy Home Office powiedział:

„Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pozwala Wielkiej Brytanii przejąć kontrolę nad naszym systemem imigracyjnym. Pracujemy w Rządzie, aby zidentyfikować i rozwijać możliwości kształtowania naszego przyszłego systemu w celu zapewnienia jak najlepszego wyniku dla Brytyjczyków „.

The Home Office is looking at plans for „barista visas” to ensure coffee shops and pubs are fully staffed after Brexit. Young European citizens would be able to come to the UK to work in the hospitality industry for two years under the plans. But they would not be allowed to claim benefits or free housing when free movement within the EU ends after Britain leaves.

The proposal is based on the current Youth Mobility Visas for travellers from a handful of countries including Australia, New Zealand and Canada, who are aged between 18 and 30. The youngsters must have no dependants and at least £1,890 in savings.

O wszystkim podaje dzisiaj 17 kwietnia Sky News.

skynews

Podsumowanie:

To dobry pomysł jak dla Polski, gdyż dalej Polacy będą mogli przylatywać na wyspy do pracy i kupować Polskie jedzenie w Polskich sklepach. Nie jest to jednak emigracja rodzinna gdyż nie będzie zasiłków na rodziny, dzieci w szkołach wiec Polska się nie będzie wyludniała dalej. To że po 2019 roku będą nowe zasady pracy i benefitów w Wielkiej Brytanii dla ludzi z Europy to chyba każdy rozumie, bo gdyby nie było zmian, to po co cały ten Brexit. Premier May mówiła że emigracji z UE drenują budżet szkół, szpitali i zasiłków.

Konrad W

 

17 kwietnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

1 komentarzy

Komentowanie jest wyłączone.