Dundee ma najwyższy wskaźnik przestępstw seksualnych w Szkocji

Szkocja

Dundee ma najwyższy wskaźnik przestępstw seksualnych w Szkocji

Zgodnie z najnowszymi danymi, Dundee – czwarte pod względem wielkości miasto w Szkocji ma najwyższy wskaźnik przestępstw seksualnych w całym kraju.

Oficjalne statystyki wykazały również, że ogólna liczba przestępstw spadła w odniesieniu do historycznego raportowania. Ponadto więcej ofiar zaczęło zgłaszać przestępstwa.

Niemniej, Dundee był również jedynym miejscem w kraju, gdzie nastąpił wzrost prostytucji.

Oprócz tego, zanotowano wzrost o 545% w ciągu zaledwie czterech lat odnoszący się do innych przestępstw o charakterze seksualnym, do których zalicza się pornografia dziecięcia pod różną postacią.

Wskaźnik odnotowanych przestępstw seksualnych wzrósł do 18 na 10 tys. mieszkańców, w porównaniu do 16 na 10 tys. mieszkańców w ubiegłym roku.

Oficjalny raport ujawnił również, iż 97% przestępstw związanych z prostytucją miało miejsce w czterech największych miastach w Szkocji.

Zgłoszono dokładnie 1,901 przypadków gwałtów oraz prób gwałtów w ubiegłym roku, co dało wzrost o 5% od 2013/14 roku.

Z kolei zanotowane brutalne przestępstwa spadły o 6%, czyli do 6,357 na najniższym poziomie od 1974 roku, podczas gdy przypadki posługiwania się niebezpiecznym narzędziem były na najniższym poziomie od 1985 roku.

Warto zauważyć, iż wciąż wiele kobiet w Szkocji ma trudności w zgłaszaniu przestępstw seksualnych, jak podkreślił członek szkockiego Parlamentu, Graeme Pearson.

Barbara Klaudia Sitko

6 listopada 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja