Druga próba deportacji kobiety która mieszka 14 lat w Wielkiej Brytanii

 

 Druga próba deportacji kobiety która mieszka 14 lat w Wielkiej Brytanii

 

Drugi raz nie doszło do deportacji kobiety, która przybyła do Wielkiej Brytanii z Botswany, gdy miała 13 lat.

27-letnia Opelo Kgari, przejęła wiodącą rolę w strajku głodowym przez zatrzymanych, została umieszczona w furgonetce na lotnisko Heathrow w poniedziałek po południu, skąd miała zostać wysłana do Botswany.

Powiedziano jej, że nie może się z nikim spotkać, żeby się pożegnać.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło udzielenia informacji o locie, ale potwierdziło, że pierwotna decyzja o deportacji została podtrzymana.

W poniedziałek jej matka, Florence, również otrzymała zawiadomienie o deportacji, ale jej adwokat otrzymał nakaz sądowy przeciwko jej usunięciu z tego powodu, że została przyjęta jako ofiara tortur i przemocy na tle płciowym, co oznacza, że ​​deportacja została szybko wstrzymana.

Gdyby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych usunęło Opelo z UK, znalazłaby się sama w kraju, w którym nie ma żadnego wsparcia i gdzie nie spędziła ani chwili w swoim dorosłym życiu.

Ale kiedy kobieta dotarła do Heathrow, sąd wydał w ostatniej chwili nakaz sądowy wstrzymujący jej usunięcie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że zapoznało się z nakazem i dokładnie rozważa jego konsekwencje.

Sprawa miała miejsce zaledwie miesiąc po tym, jak ona i jej matka ledwie uniknęły deportacji po interwencji posłów, gdy kilka chwil przed wylotem ich prawnikowi udało się powstrzymać deportację.

Ostatnim razem, gdy wraz z matką otrzymała zawiadomienie o deportacji w marcu, minister ds. Imigracji Caroline Nokes osobiście interweniowała, aby wstrzymać cały proces, po tym jak pojawiły się odpowiednie procedury, które nie zostały podjęte, aby dać im czas na zakwestionowanie decyzji.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oświadczył: „Wielka Brytania ma dumną historię udzielania azylu tym, którzy potrzebują naszej ochrony, a gdy okaże się, że ktoś nie potrzebuje naszej ochrony, spodziewamy się, że dobrowolnie opuści kraj.„Jeżeli tego nie zrobią, będziemy dążyć do ich usunięcia. Na tej podstawie deportacje Florence i Opelo Kgari zaplanowano na 3 marca 2018 r.

„Po przedłożeniu nowych dowodów, nieuwzględnionych w pierwotnym wniosku, podjęto decyzję o anulowaniu lotu deportacyjnego, aby zapewnić czas na pełne rozpatrzenie sprawy.

 

 

10 kwietnia 2018