Dowody cyfrowe będą w Wielkiej Brytanii

Dowody cyfrowe będą w Wielkiej Brytanii

 

Rzad w Londyie planuje stworzyć internetowe „dowody osobiste” dla obywateli Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z ogłoszonymi wczoraj propozycjami, każdej osobie zostanie przypisana unikalna tożsamość cyfrowa, która pomoże im w takich zadaniach, jak rejestracja u nowego lekarza rodzinnego.

Ludzie nie musieliby już osobiście uczestniczyć w podpisywaniu umów dotyczących nieruchomości, a właściciele barów mogliby cyfrowo weryfikować wiek pijących.
Rząd Wielkiej Brytanii nakreślił kolejne kroki w zakresie korzystania z tożsamości cyfrowej, w tym opracowanie nowej Rady Strategii Tożsamości Cyfrowej, skupiającej się na sześciu zasadach mających na celu wzmocnienie dostarczania tożsamości cyfrowej i polityki w Wielkiej Brytanii, zgodnie z zapowiedzią Departamentu Cyfrowego.

Propozycje pojawiły się po ujawnieniu, że 2,6 miliona osób złożyło wnioski o wsparcie dochodu z samozatrudnienia online od jego uruchomienia 13 maja 2020 r.  Niestety 1,4 miliona nie ma wcześniejszych danych uwierzytelniających tożsamość cyfrową i musi przejść przez brytyjskie władze podatkowe (HMRC ) usługa weryfikacji tożsamości.

Dane z 2019 roku pokazują 32% wzrost oszustw tożsamości w ciągu pięciu lat, .

Minister infrastruktury cyfrowej Matt Warman powiedział: „Technologia cyfrowa pomaga nam przetrwać pandemię i nadal poprawia nasz sposób życia, pracy i dostępu do podstawowych usług. Chcemy ułatwić ludziom bezpieczne potwierdzanie swojej tożsamości online, aby transakcje mogły stać się jeszcze szybsze – może to przynieść miliardy do naszej gospodarki ”.

Hannah Gurga, dyrektor zarządzająca ds. Technologii cyfrowych i cyberprzestrzeni w UK Finance, powiedziała: „Usunięcie barier w tworzeniu bezpiecznych tożsamości cyfrowych, w połączeniu z niezbędnymi zabezpieczeniami, ułatwi ludziom korzystanie z usług online, a jednocześnie pomoże zapobiegać działalność przestępcza, taka jak pranie pieniędzy i terroryzm. Opracowanie ram prawnych dla tożsamości cyfrowej jest zatem ważnym kolejnym krokiem i nie możemy się doczekać współpracy z rządem podczas opracowywania jego propozycji. ”

„CBI wspiera ambicje rządu, aby stworzyć ramy cyfrowej identyfikacji, które mogą pomóc chronić konsumentów i odblokować wzrost gospodarczy, i oczekuje współpracy z DCMS i gabinetem, aby to urzeczywistnić”.

Rząd Wielkiej Brytanii bada również, jak można bezpiecznie sprawdzać dane rządowe. W tym miesiącu rząd uruchomił program pilotażowy usługi sprawdzania dokumentów, aby zapewnić ludziom łatwiejszy i bezpieczniejszy dostęp do usług cyfrowych, które wymagają weryfikacji tożsamości, takich jak wnioski o kredyt hipoteczny online, usługi finansowe i rekrutacja na pokład.

Konrad W

 

2 września 2020