Dorośli w UK uważają, sex małżeński bez zgody nie jest gwałtem

Dorośli w UK uważają, sex małżeński bez zgody nie jest gwałtem

 

Według respondentów z Wielkiej Brytanii, dorośli uważają, że związek małżeński bez zgody nie jest gwałtem.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Koalicji Koniec Przemocy wobec Kobiet wykazało, że jedna trzecia osób w Wielkiej Brytanii uważa, że ​​nie jest to gwałt, jeśli kobieta jest zmuszana do seksu, ale nie ma fizycznej przemocy.

Prawie jedna czwarta z 4000 osób zakwestionowanych w ankiecie „Postawy wobec zgody seksualnej” przeprowadzonej przez Yougov uważała, że ​​seks bez zgody w długotrwałych związkach zwykle nie jest gwałtem.

Przepisy dotyczące gwałtu w małżeństwie obowiązują od 1991 roku.

Wyniki pojawiły się, gdy Jeremy Corbyn ostrzegł, że kraj ten stoi w obliczu „kryzysu gwałtu”, a także, że posłowie witają gościa, który przeżył skandal z wykorzystywaniem dzieci Rotherham w Izbie Gmin.

Raport ujawnił wyraźną lukę pokoleniową w postawach – ponad jedna trzecia osób powyżej 65 roku życia wierzyła, że ​​w większości przypadków seks bez zgody ze swoją żoną lub partnerem nie był gwałtem, w porównaniu z zaledwie 16% 16-24-latków .

Było to powodem do niepokoju – czytamy w raporcie – ponieważ „wiele przypadków zgłaszanych policji to młodsze kobiety, które mają wyraźną zgodę, co może nie być udziałem wielu osób, które tworzą jury”.

Rachel Krys, współreżyserka Koalicji Koniec Przemocy Przeciw Kobietom, powiedziała, że ​​choć ruch #MeToo zajaśniał skalą przemocy seksualnej i zachęcał więcej kobiet do zgłaszania gwałtów, to społeczeństwo i system sądownictwa karnego upadły w swojej odpowiedzi..  „Liczby te są alarmujące, ponieważ pokazują, że ogromna liczba dorosłych w Wielkiej Brytanii – którzy tworzą ławy przysięgłe na sprawach gwałtu – nadal nie jest jasna co do tego, czym jest gwałt” – powiedziała.

 

Sonda Yougov ujawniła również wyraźne różnice w podejściu do gwałtu między płciami: podczas gdy jedna trzecia mężczyzn uważała, że ​​jeśli kobieta flirtowała na randce, nie byłaby uznawana za gwałt, gdyby nie wyraziła wyraźnej zgody na seks, ten pogląd był w posiadaniu jedynie 21% kobiet. 

 

Całkowita liczba gwałtów zgłoszonych policji wzrosła prawie dwukrotnie w latach 2013-2014, ale liczba spraw dotyczących gwałtu, naliczanych przez CPS, spadła o 23,1% do najniższej wartości od dekady.

W raporcie stwierdzono, że większość ludzi, 69%, sądzi, że gdyby ktoś został zgwałcony, dochodzenie policyjne i proces sądowy byłyby dostępne dla ofiary – fakt ten kwestionowany przez wielu skarżących na gwałt.

Raport ujawnił również rozdźwięk między prawem dotyczącym przemocy seksualnej – że seks bez zgody jest gwałtem – a publicznym zrozumieniem gwałtu.

Jedna na dziesięć osób nie była pewna, czy nie uważała, że gwałceniem jest seks z kobietą, która była bardzo pijana lub śpi.

Ponad połowa osób uważała, że kobieta, która nigdy nie uprawiała seksu, nie ucierpiałaby bardziej z powodu gwałtu niż jakakolwiek inna kobieta, która została zgwałcona, a 11% wierzyło, że kobieta, która miała wielu partnerów seksualnych, byłaby mniej skrzywdzona, gdyby została zgwałcona. w porównaniu z każdą inną kobietą.

Konrad W

 

7 stycznia 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *