DONALD Tusk odrzucił kontrowersyjną propozycję Theresy May,

Plan May NIE DZIAŁA! Sprawę osłabia jednolity rynek

 

DONALD Tusk odrzucił kontrowersyjną propozycję Theresy May, naciskając na kilka jej elementów, które osłabią jednolity rynek Unii Europejskiej.

Przewodniczący Rady Europejskiej Tusk potwierdził, że nie będzie umowy o wypowiedzeniu bez irlandzkiej ochrony i potwierdził poparcie Michela Barniera.

Dodał, że w propozycji Theresy May’s Checkers znalazły się „pozytywne elementy”, podczas gdy pewne elementy nie nadają się do celu, ponieważ osłabiają jednolity rynek.

Tusk powiedział: „Proponowane rozwiązania podkopuja jednolity rynek.”

„W Pazdziernku oczekujemy maksymalnych postępów i wyników w rozmowach Brexitu”- dodał.

Podczas gdy źródła unijne zasugerowały, że specjalny szczyt, który odbędzie się w dniach 17-18 listopada, może zapewnić zakończenie procesu zawierania umowy z Brexitem, Tusk powiedział, że decyzja o organizacji posiedzenia nadzwyczajnego zostanie podjęta w październiku.

Tusk potwierdził, że UE nie jest gotowa na kompromis w sprawie czterech swobód – przepływu ludzi, waluty, towarów i usług – a także w kwestii irlandzkiej granicy.

Powiedział, że Bruksela potrzebuje „twardych, jasnych i precyzyjnych” gwarancji i potrzeba więcej czasu na zawarcie umowy, ale ma nadzieję, że będzie ona gotowa do października.

 

Tusk powiedział, że listopadowy szczyt będzie trudny, jeśli nie zostanie poczyniony postęp w irlandzkiej obronie.

Zgodnie z życzeniem francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, Tusk potwierdził, że deklaracja polityczna dotycząca przyszłego partnerstwa powinna być bardzo szczegółowa.

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział: „Zgodziliśmy się na deklarację polityczną, która zapewni jak najwięcej jasności na temat przyszłych stosunków.”

Austriacki kanclerz potwierdził, że przywódcy 27 państw członkowskich UE zgodzili się dążyć do ukończenia transakcji Brexitu, gotowej do podpisania podczas szczytu dotyczącego Brexitu w listopadzie.

Przemawiając wraz z Donaldem Tuskiem i Jean-Claude Junckerem, Kurz powiedział, że unia musi uzupełnić zaległe kwestie w porozumieniu o wyjściu w październiku.

Dodał, że zarówno Wielka Brytania, jak i UE muszą „zbliżyć się” do siebie „trochę”, aby zawrzeć umowę.

Austriak powiedział: „Myślę, że ważne jest, aby obie strony zbliżyły się do siebie, aby dać trochę, musimy uniknąć twardego Brexitu.

„Wśród 27państw uzgodniliśmy, że wykorzystamy październik do sfinalizowania negocjacji, a następnie w listopadzie położymy kres negocjacji.”

 

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Juncker, zignorował Brexit podczas swojego oświadczenia, ale pochwalił nieformalny szczyt w Salzburgu za dokonanie przełomu w kwestiach związanych z UE.

Jednakże, gdy dziennikarze pytają go o jego poglądy na temat wyjścia Wielkiej Brytanii, powiedział, że Komisja Europejska jest gotowa na Brexit bez umowy.

Juncker powiedział: „Żadna transakcja nie jest moim roboczym założeniem, ale jeśli to się stanie, jesteśmy przygotowani, przygotowaliśmy wszystkie konsekwencje braku porozumienia.

„Bądź szczęśliwy, nie martw się

Konrad W.

 

20 września 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *