Decyzja sądu ws. Brexitu skrytykowana przez brytyjskiego członka Parlamentu

Londyn

Decyzja sądu ws. Brexitu ostro skrytykowana przez brytyjskiego członka Parlamentu

Jacob Rees-Mogg – członek brytyjskiego Parlamentu, ostro skrytykował decyzję Sądu Najwyższego odnośnie tego, że Theresa May nie może sama uruchomić Artykułu 50, który oficjalnie uruchamia proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE.

W czwartek przewodniczący sądu oświadczył bowiem, że premier nie ma wystarczających uprawnień do tego, aby rozpocząć proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii bez głosowania parlamentarnego.

Jako wiodący działacz na rzecz Brexitu, Rees-Mogg powiedział, że Parlament uchwaliłby projekt ustawy o Brexicie, wiedząc że wyjście z UE byłoby natychmiast zrealizowane.

Ress-Mogg zwrócił również uwagę na to, że decyzja sądu okazała się wielkim zaskoczeniem, bowiem były premier David Cameron wyraźnie dał do zrozumienia, że Artykuł 50 zostanie uruchomiony, jeśli Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem UE w referendum przeprowadzonym 23 czerwca.

Podkreślił on także, że uruchomienie Artykułu 50 zostało nieco opóźnione, ale nie zmienia to faktu, że Parlament wziął na siebie odpowiedzialność za decyzję odnośnie członkowstwa Wielkiej Brytanii w UE.

Wkrótce po tym, jak zostało ogłoszone orzeczenie sądu, rząd nie ukrywał rozczarowania. Oznajmił, iż jest gotowy na to, aby odwołać się od tej decyzji w drugiej batalii, która miałaby się rozpocząć w dniu 5 grudnia.

Barbara Klaudia Sitko

4 listopada 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka