Debata Polskiej Prawicy w Leeds i wtargnięcie BBC

Debata Polskiej Prawicy w Leeds i wtargnięcie BBC

 

W niedzielę 17 czerwca 2018, w Polskim Ośrodku Katolickim w Leeds na północy Anglii odbyło się Spotkanie z Polska Książką od 10.00 – 18.00, zorganizowane przez Polska Niepodległa i Nowy Polski Show.  W programie była Msza Święta i ranne spotkanie autorskie z gośćmi z Polski: red. Wojciech Sumliński, Major Tomasz Budzyński, Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, General Andrzej Pawlikowski, Lech Kowalski, Dr. Łukasz Kister, Jacek Komuda, Marcin Dybowski i Marcin Rola. Autorzy podpisywali zakupione książki i toczyły się ciekawe rozmowy z czytelnikami.

 Podczas przerwy obiadowej Marcin Rola prowadził osobne wywiady z gen. Andrzejem Pawlikowskim, Magdaleną Ions, kierowniczką Ośrodka, Jackiem Komudą, Jackiem Komuda i z ks. Tadeuszem Isakowicz –Zalewskim. Na terenie Ośrodka były grille z kiełbaskami, bar i kawiarnia, i uczestnicy powrócili na salę o 15.00 na główne wydarzenia dnia – na II Debatę Polskiej Prawicy. Na sali krążyła kartka gdzie uczestnicy wpisywali swoje pytania do gości. Debatę prowadził na żywo Marcin Rola w Telewizji wRealu24.

Około godziny 17.00, w trakcie ożywionej debaty, na salę weszła Maya Rostowska z ekipą BBC. Marcin Rola przerwał debatę na parę minut i rozmawiał z nimi przez tłumacza. BBC twierdzili, że szukali tej debaty w Manchester, bo dostali petycje online przeciwko debacie, które podpisało 600 osób, i ze chodzi im o treści podżegające do nienawiści. Marcin Rola zapewnił ich, że tyle podpisów mógłby zebrać w 10 minut, i że jest to debata na temat sytuacji w Polsce, obiecując im udzielenia personalnego wywiadu po zakończeniu, i powrócił na scenę kontynuując debatę.

Przez Ośrodek przewinęło się ok. 300 osób podczas dnia, a w debacie uczestniczyło około 150. BBC powiedzieli, że wyemitują swój materiał za tydzień, z tym że organizatorzy posiadają nagranie prywatnego wywiadu Marcina Roli z nimi, na wszelki wypadek.

Wtargnięcie BBC

 

Krzysztof Jastrzembski, Londyn

20 czerwca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Yorkshire