Darmowe szczepienia przeciw grypie, kto, gdzie. NHS zaprasza.

Darmowe szczepienia przeciw grypie, kto, gdzie. NHS zaprasza.

 

Program szczepień przeciw grypie został rozszerzony, aby chronić więcej osób w Wielkiej Brytanii
Program szczepień przeciw grypie dostępny dla osób najbardziej narażonych na ciężką chorobę obejmuje kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby z przewlekłymi chorobami
Dzieciom w wieku od 2 do 11 lat oferuje się również szczepionkę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy na inne osoby, które mogą być bardziej narażone

Badania Public Health England (PHE) sugerują, że osoby zakażone wirusami grypy i COVID-19 w okresie od stycznia do kwietnia były bardziej narażone na ciężką chorobę
Osoby w wieku od 50 do 64 lat po raz pierwszy otrzymają bezpłatną szczepionkę przeciw grypie w ramach rozszerzonego programu szczepień przeciw grypie tej zimy

W tym roku bezpłatna szczepionka przeciw grypie jest oferowana większej liczbie osób niż w poprzednich latach, aby chronić osoby najbardziej zagrożone wirusem grypy. Szczepienie jest oferowane osobom w wieku 50 lat i starszym, ponieważ liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 wzrasta od tego wieku, dlatego ważne jest, aby zapobiec zachorowaniu osób z tej grupy na grypę, podczas gdy COVID-19 jest również w obiegu. Osoby, które mieszkają z kimś, kto jest narażony na wysokie ryzyko koronawirusa (na liście pacjentów chronionych przez NHS), również kwalifikują się do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie.

Jak widzieliśmy w tym roku w przypadku COVID-19, choroby układu oddechowego mogą być niezwykle poważne i mogą spowodować śmierć. Badania pokazują, że osoby z jednoczesnym zakażeniem wirusem grypy i COVID-19 są bardziej narażone na ciężką chorobę¹.
Lekarz rodzinny dr Mike Borowicz powiedział: „Większość ludzi uważa, że ​​grypa to tylko kaszel lub przeziębienie, ale rzeczywistość jest dużo gorsza i może prowadzić do hospitalizacji, a nawet śmierci. Dla osób wrażliwych lub zagrożonych ważniejsze jest zabezpieczenie się przed wirusem grypy i unikanie współzakażenia.
„Jeszcze nie jest za późno, aby zaszczepić się i uchronić się przed potencjalnym ryzykiem, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Grypę można złapać przez cały rok, ale występuje ona szczególnie często do marca. Chroniąc siebie, pomagasz także chronić swoich bliskich ”.
Dzieciom w wieku 2-3 lat² oferuje się szczepionkę przeciw grypie w aerozolu do nosa za pośrednictwem lekarza pierwszego kontaktu.

Wszystkim dzieciom ze szkół podstawowych i po raz pierwszy dzieciom z klas siódmych w szkole średniej zaproponowano w szkołach aerozol do nosa ze szczepionką przeciw grypie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Dzieciom oferuje się aerozol do nosa ze szczepionką przeciw grypie, ponieważ jest on szybki w podaniu i jest bezbolesnym sposobem szczepienia dzieci przeciwko grypie.
Kobiety w ciąży są narażone na poważne komplikacje związane z grypą. Bezpłatna szczepionka przeciw grypie jest najlepszą ochroną dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonego dziecka i można ją bezpiecznie podawać na każdym etapie ciąży. Po szczepieniu przeciwciała przeciw grypie, które są produkowane przez matkę, są przenoszone przez łożysko i na dziecko, co również pomaga zapewnić dziecku pewną ochronę przed grypą przez kilka pierwszych miesięcy życia.
Szczepionka przeciw grypie pomaga zapewnić ochronę przed określonymi szczepami grypy, które prawdopodobnie krążą, a te mogą być inne niż w zeszłym roku. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby grupy, którym zaproponowano bezpłatną szczepionkę przeciw grypie, przyjmowały ją co roku.
Dr Mike Borowicz zapewnia opinię publiczną, że przychodnie lekarskie i farmaceuci podejmują dodatkowe działania, aby szczepionka przeciw grypie była podawana w bezpiecznym środowisku, w tym w zachowaniu dystansu społecznego i noszeniu sprzętu ochronnego.
Osoby, którym przysługuje bezpłatna szczepionka przeciw grypie, powinny tej zimy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, farmaceutą lub położną, aby chronić siebie i swoje rodziny.
Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź www.nhs.co.uk/fluvaccine

Osoby, które kwalifikują się do szczepienia przeciw grypie w ramach krajowego programu w tym roku to:
Osoby w wieku 65 lat i starsze
Osoby w wieku od 6 miesięcy do 64 lat z długotrwałym schorzeniem
Dzieci w wieku 2-3 lat (31 sierpnia 2020 r.) W przychodni lekarskiej
Dzieci w wieku szkolnym w recepcji – klasa 6 (szkoła podstawowa)
Dzieci z klasy 7 (liceum)
Kobiety w ciąży
Pracownicy pierwszej linii opieki zdrowotnej i społecznej
Główni opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
Osoby kontaktowe w gospodarstwie domowym z listy pacjentów chronionych przez NHS
Osoby w wieku 50-64 lata (w tym osoby, które ukończą 50 lat do 31 marca 2021 r.)

Prosta metodą szczepienia jest w sklepie BOOTS – wystarczy umówić sie u nich i ci zrobią .

Konrad W

 

11 grudnia 2020