Czy UK zostanie zaatakowana przez Iran. Wojna i ataki terrorystyczne.

Czy UK zostanie zaatakowana przez Iran. Wojna i ataki terrorystyczne ostrzega Iran.

 

Iran powtórzył apele do Wielkiej Brytanii o uwolnienie należącego do Iranu tankowca, który został zatrzymany przez Royal Marines na Gibraltarze w zeszłym tygodniu.

Irański urzędnik przemawiający do państwowej agencji informacyjnej IRNA ostrzegł Wielką Brytanię, by nie angażowała się w „tę niebezpieczną grę”.

Ostrzezenia pojawiają się po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że irańskie łodzie próbowały utrudnić brytyjskiemu tankowcowi płynięcie w zatoce w środę.

Minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt powiedział, że wydarzenia w Zatoce pokazały, że Royal Navy potrzebuje więcej okrętów wojennych.

W ostatnich tygodniach stosunki między Wielką Brytanią a Iranem stają się coraz bardziej napięte.

W zeszłym tygodniu Royal Marines przejął należący do Iranu tankowiec Grace 1 wśród podejrzeń, że przewozi on ropę do Syrii, z naruszeniem sankcji UE. Iran zasugerował, że Wielka Brytania zajęła tankowiec „na żądanie” rządu USA.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Abbas Mousavi powiedział: „To niebezpieczna gra i radzimy im nie angażować się w tę grę pod wpływem Ameryki”. Dodał: „Ponownie prosimy ich o natychmiastowe zwolnienie tankowca, co będzie w interesie wszystkich krajów”.

Iran wcześniej twierdził, że tankowiec nie był skierowany do Syrii i zagroził, że zajmie brytyjski tankowiec w odwecie, jeśli tankowiec nie zostanie zwolniony.

We wtorek Wielka Brytania podniosła zagrożenie dla brytyjskiej żeglugi na wodach Iranu w Zatoce do najwyższego poziomu – gdzie ryzyko ataku jest krytyczne. Następnego dnia łodzie, które prawdopodobnie należą do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), zbliżyły się do tankowca brytyjskiego dziedzictwa i próbowały go powstrzymać, gdy wyruszało z Zatoki do Cieśniny Ormuz.

HMS Montrose, brytyjska fregata śledząca tankowiec, została zmuszona do przemieszczenia się między trzema łodziami i statkiem, powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony.

Wielka Brytania nadal naciska na Iran, aby uwolnił brytyjsko-irańską matkę, która została uwięziona na pięć lat w 2016 roku o tym, jak została skazana za szpiegostwo, czego zaprzecza.

Stosunki między Iranem a USA są również pod przymusem, po tym, jak administracja Trumpa wycofała się z międzynarodowego porozumienia w sprawie programu nuklearnego Teheranu i wzmocniła sankcje wobec Iranu.

Konrad W

 

12 lipca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka