Czy kobieta może iść do pracy w szpilkach w UK, obowiązki pracodawcy

Wielka Brytania

Wywiad

Odpowiednia prezencja w pracy jest bardzo ważna. Ze względów bezpieczeństwa na budowie nosi się kaski i odpowiednie buty chroniące stopy; aby łatwo rozpoznać stewardessę, kelnera – noszą oni odpowiedni uniform / mundurek. Uniformy są znakiem rozpoznawalnym dla marki! Ale z jakiego logicznego powodu niektóre firmowe dress code nakazują noszenie szpilek i innych butów na wysokim obcasie?

W zeszłym tygodniu media obiegła historia kobiety, którą wysłano pierwszego dnia pracy do domu zza biurka recepcji PriceWaterCooper w Londynie… bo nie miała obcasów. Kazano jej pójść i kupić buty na obcasie co najmniej 5 centymetrowym lub iść do domu. Nicola odmówiła – ‘Nie jestem z stanie w szpilkach chodzić przez 9 godzin – ale wyśmiano mnie!’. Firma również nie zapłaciła jej za godziny które 27latka spędziła w pracy.

To jak to jest?

Czy jest legalne nakazywanie kobietom chodzenie w szpilkach?

Okazuje się, że nie jest to nielegalne. Pracodawcy brytyjscy maja prawo bowiem ustalać zasady ubioru i ogólnej prezentacji, do których pracownik musi się dostosować. I o ile zasady te reprezentują odpowiedni poziom elegancji i dla mężczyzn, i dla kobiet oraz są sensowne (‘reasonable’) – nie ma problemu.

Niektóre firmy podchodzą do tego nieco poważniej niż inne – nie są dopuszczane tatuaże, zarost, piercing na twarzy, kolor włosów, który może wydawać się ‘ nienaturalny’, pomalowane paznokcie – inne wymagają pomalowanych paznokci, makijażu, włosów uczesanych w pewien sposób lub właśnie obcasów.

obcasy

photo/nazdrowie

Co do obcasów pojawia się jednak pytanie o zdrowie pracownika – wysokie obcasy noszone przez długie okresy czasu mają wpływ na bóle pleców, stawów kolanowych oraz niosą zwiększone ryzyko artretyzmu. Prawnicy zajmujący się równouprawnieniem krytykują takie zapisy jak seksistowskie i traktujące kobiety podmiotowo.

Nicola skierowała petycje do rządu brytyjskiego o rozpatrzenie przestarzałych wytycznych co do wymaganej prezentacji w pracy. Domaga się ona żeby kobiety miały wybór noszenia szpilek – a nie nakaz. Zebrała już ponad 120 tysięcy podpisów – wystarczająco by parlament rozpatrzył debatę na ten temat. Będziemy obserwować co się w tej kwestii wydarzy.

Jeżeli Ty jesteś pracodawcą i masz pytania co do spraw obejmujących Twoich pracowników

– umowy o prace, ustanowienia wytycznych, składki emerytalne, zatrudnienie, szkolenia, zasady dyscyplinarne i inne – skontaktuj się z mną. Dojeżdżam do klienta .

Jeśli masz firmę umowa o pracę jest bardzo ważna.

ZoffEd HR – Ewelina Niziolek-Wilson,

telefon- 07398500379,

email: info@zoffedhr.co.uk

18 maja 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK