Czterech mężczyzn przygotowywało zamach terrorystyczny w Londynie

Czterech mężczyzn przygotowywało zamach terrorystyczny w Londynie

 

Czterech mężczyzn aresztowanych we wschodnim Londynie w związku ze spiskiem związanym z brytyjskim terroryzmem

Zdaniem oficerów kontrwywiadu poważne plany śmiertelnego ataku w Wielkiej Brytanii, zostały zaprzepaszczone po tym, jak aresztowano czterech islamskich terrorystów we wschodnim Londynie.

Policja wkroczyła w środę do sześciu nieruchomości, uniemożliwiając domniemanym terrorystom kontynuację planowania.

Nieznani mężczyźni byli pod obserwacją od pewnego czasu, a detektywi i oficerowie MI5 wkroczyli po znalezieniu dowodów, że mężczyźni rozmawiali o dokonaniu okrucieństwa w Wielkiej Brytanii.

Czterech mężczyzn w wieku 18, 24, 25 i 27 zostało przetrzymywanych na posterunku policji w South London pod zarzutem zaangażowania się w „zlecenie, przygotowanie lub podżeganie do aktów terroryzmu” zgodnie z artykułem 41 ustawy o terroryzmie z 2000 roku.

Źródła twierdzą, że domniemany plan nie miał w sobie bomby czy broni większego kalibru, ale raczej mniej technicznie zaawansowany atak, taki jak użycie noży i pojazdów, aby spowodować zamieszanie.

Źródło policyjne doniosło, że najazd policji miał charakter dyskretny.

 

Scotland Yard

 

Funkcjonariusze ds. Zwalczania terroryzmu boją się, że zagrożenie dla Wielkiej Brytanii stanie się poważniejsze, gdy grupa izraelskich grup państw w Iraku i Syrii upadnie, a brytyjscy ekstremiści, którzy wzięli udział w tzw. kalifacie wrócą z powrotem do Europy. Już teraz uważa się, że aż 350 osób, które stwarzają potencjalne zagrożenie terrorystyczne, wróciło z Syrii i Iraku, a setki bardziej zajadłych dżihadystów są uważane za pozostające w obrębie kurczącego się terytorium grupy.

Rzecznik policji w Met powiedział, że środowe aresztowanie „zostało zaplanowane w ramach trwającego śledztwa w sprawie Kontroli Terroryzmu w Met i MI5.

„Aresztowanie związane jest z działalnością terrorystyczną w Wielkiej Brytanii”.

Katarzyna Cz.

photo/middleeasteye

18 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn