Czas rezygnacji, zmiany flate rate, kierowcy nie zarobią na Vacie

Zmiany na flate rate, kierowcy już nie zarobią na Vacie – czas rezygnacji z ltd i VATU

 

Co to były za czasy.

Do tej pory kierowcy mogli dorobić do swoich wypłat praktycznie nie robiąc nic a rejestrować się na Vat a później na Flate Rate Scheme. Układ był prosty i dawał zarobek i kierowcom i księgowym, gdyż ktoś musiał ten vat rozliczać .

Typowy scenariusz wyglądał następująco:

Kierowca, który początkowo był self-employed, za namowa agencji i znajomych, rejestrował spółkę limited, którą następnie rejestrował w HMRC na VAT I Flat Rate Scheme. Dlaczego? Odpowiedz niech będzie poniższy przykład:

Kierowca na miesiąc zarobił 2000 funtów wystawiał fakturę zleceniodawcy z doliczonym VAT-em, czyli 2000 x 20% =  £2400 brutto – tyle wpływało na konto od zleceniodawcy.

 

Mnożymy to razy 3 miesiące £2400 x 3 = £7200 na kwartał.

Od tej sumy (£7200.00) księgowi sporządzali rozliczenie podatku VAT – w standardowym systemie, kierowca odprowadziłby do HMRC £1200, ale rozliczając się na zasadach Flate Rate Scheme odprowadza £720.00 (£7200.00 x 10% – stawka FRS dla tej branży).

Zarabiał wiec dodatkowo £480.00 (£1200-£720= £480.00) minus średnio £80.00 dla księgowego za rozliczenie.

Tak wiec na czysto zostawało kierowcy £400.00 – oczywiście kwota zmieniała się w zależności od wartości zleceń.

Niestety od 1 kwietnia 2017 wchodzą w życie zmiany dotyczące Flat Rate Scheme, które mocno ograniczają opłacalność dla kierowcy bycia plątnikiem VAT i FRS a nawet świadczenia usług przez swoja firmę limited.

W tej sytuacji należałoby rozważyć wyrejestrowanie firmy z VAT-u lub tez zmianę formy świadczenia usług – może jako sole trader a może nawet jako employee.

A zatem co sie zmienia?

Od 1 kwietnia br podmiot gospodarczy zarejestrowany na FRS będzie mógł rozliczać VAT na dotychczasowych zasadach tylko wtedy, kiedy nie będzie “limited cost business”, czyli podmiotem o ograniczonych kosztach. Według HMRC, z ‘limited cost business’ mamy do czynienia wtedy, kiedy kwota wydana (z VAT-em) przez podmiot gospodarczy na zakup kwalifikowanych towarów jest albo:

  • Mniejsza niz 2% obrotu firmy, albo
  • Większą niż 2% obrotu firmy ale mniej niz £1000.00 na rok. W przypadku składania rozliczeń VAT co kwartał, limit wynosi £250.00 na kwartał.

Jeśli w wyniku tej oceny, podmiot okaże się być ‘limited cost trader’, będzie musiał ożyć stawki 16.5%, zęby wyliczyć należny podatek VAT. W definicji pojawia się odniesienie do zakupu kwalifikowanych towarów (relevant goods). Co to za towary?

Według HMRC, ‘relevant goods’ sa to towary, które podmiot gospodarczy kupuje tylko w związku z prowadzona działalnością, NIE zaliczają się do nich m. in.:

-koszty paliwa (chyba ze firma ma własną ciężarówkę lub ma na nią lease)

-koszty związane z wyżywieniem pracownika

-koszty zakupu środków trwałych

-koszty usług (np. księgowych, reklamy, itp)

Tak wiec, jeśli firma ltd naszego przykładowego kierowcy okaże się być ‘a limited cost trader’, kalkulacja należnego VAT-u w systemie FRS będzie wyglądać następująco:

Wpływy: £2400.00 ( z VAT-em ) x 3 miesiące = £7200.00

£7200.00 x 16.5% ( większa stawka ) = £1188.00 – tyle firma będzie musiała zapłacić do HMRC przy składaniu zeznania VAT.

Czyli zamiast zyskać £480.00 jak do tej pory , firma ltd zyska tylko 12.00 funtów !!!!!   bo ( £1200.00 minus £1188.00  ).

Jednym słowem zysk 12 funtów na FLATE RATE minus 80 funtów rozliczanie Vat, 60 funtów x 3 miesiące = 180 funtów prowadzenie LTD czyli strata 12 funtów – 320 =  minus 302 funtów na kwartał x 4 w roku  = minus 1208 funtów straty na rok. Rozliczenie self employed tylko 80 lub 100 na rok. Na Flat Rate i w ogóle na Vacie jakie kierowca  już się nie opłaca być.

Bbycie płatnikiem VAT i na FRS nie jest już opłacalne !!! a wręcz się dopłaca.

Biorąc pod uwagę powyższe zmiany w systemie Flat Rate Scheme, należałoby rozważyć następujące opcje:

-rezygnacje z bycia płatnikiem VAT (jesli to możliwe),

-rozliczanie VAT w systemie standardowym, czyli wyrejestrowanie z FRS

-zmiany sposobu świadczenia usług – zatrudnienie na umowę o prace lub self-employment gdyż tutaj koszt prowadzenia firmy jest tylko raz na rok około 80 funtów .( w zależności od biura księgowego ) a comiesięczne płacenie za firme LTD  jest o wiele większe.

Firma Self-emloyment ma jeszcze to do siebie, że swój zarobek i kwotę podatku ustalisz sobie dopiero po całym roku podczas rozliczenia, peyslipy zatrudniania na LTD pokazują twój zarobek co miesiąc.

Dlatego najlepiej być na self-employment jako kierowca i bez VATU bo mniejsze koszty prowadzenia firmy które już praktycznie flat rate nie pokryje.

Każde jednak z rozwiązań ma swoje plusy i minusy – omówienie ich wykracza poza ramy tego artykułu.

Jeśli maja Państwo pytania lub chcą skorzystać z porady – polecamy napisanie do pana Macieja Białowasa – licencjonowanego księgowego, który od kilku lat prowadzi samodzielna działalność gospodarcza w Manchester.

Kontakt mailowy: info@mbaccounting.org

http://www.mbaccounting.org/

Konrad W

 

8 marca 2017