Czas na rywalizację. UE wstrzyma loty, May przysięga rewanż na UE.

Czas na rywalizację…. Bruksela wstrzyma loty, May przysięga rewanż na UE.

 

May przyrzeka, że będzie stawiać opór, po tym, jak UE zagroziła brakiem zezwolenia na lądowanie samolotom, jeśli Wielka Brytania złamie przepisy Brukseli

Ujawniony dokument dotyczący wytycznych negocjacyjnych pokazuje, w jaki sposób Bruksela chce zachować uprawnienia do karania Wielkiej Brytanii podczas dwuletniej przerwy między Brexitem w marcu 2019 r. a wejściem w życie ostatecznej umowy.

UE obawia się, że Wielka Brytania złamie prawo europejskie w okresie przejściowym, a następnie podejmie długie wyzwanie prawne, zgłaszając zastrzeżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Stworzy to lukę, która skutecznie pozwoli Wielkiej Brytanii uniknąć nowych zasad i przepisów dotyczących okresu przejściowego. Aby temu zapobiec, Bruksela chce stworzyć sposób na ukaranie Wielkiej Brytanii poprzez zaprzeczanie ważnym i lukratywnym sektorom gospodarki, dostęp do jednolitego rynku i blokowanie prawa do kwestionowania decyzji podejmowanych przez sędziów UE.

Takie sankcje mogą być katastrofalne dla Londynu, uderzyć w handel transgraniczny i powstrzymać brytyjskie linie lotnicze przed lądowaniem samolotów w portach lotniczych UE.

Stefaan De Rynck, doradca unijnego negocjatora Michela Barniera, powiedział, że sankcja za „nieczystą grę” musi być częścią każdej umowy.

Ale zapytana o groźby w czasie zapytań poselskich w Izbie Gmin May powiedziała:

„Będziemy zdecydowani w naszych argumentach . Pokazaliśmy, że możemy to zrobić, zrobiliśmy to w grudniu i zrobimy to jeszcze raz”.

Konrad W.

8 lutego 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka