Czas do pracy we dwójkę, koniec dawnego życia z zasiłków rodzinnych

Czas do pracy we dwójkę, koniec dawnego życia z zasiłków rodzinnych

 

Jak fajnie się żyło na wyspach od 2005 roku . Jedna osoba w rodzinie szła do pracy i zarobiła minimum czyli 1100 funtów na miesiąc i można aplikować o zasiłek na rodzinę nawet do 650 funtów na miesiąc, miałeś 2 dzieci było jeszcze więcej. Dlatego też w rodzinie emigrantów z Unii  pracowała jedna osoba aby dostawać maksymalną ilość zasiłków. Niestety Rząd musiał dopłacać do nich wielkie pieniądze czyli: zasiłek na dzieci, plus opłacić miejsce w szkole, leczenie NHS w szpitalu, policję itd  a mąż zarabiał najniższą i płacił małe podatki bo kwota wolna aż 11 600 na rok.

Mądrzejsze dziewczyny po urodzeniu dziecka latały do Polski i tam siedziały większość czasu aż dziecko nie urosło do wieku szkolnego bo wtedy Urząd prosił o potwierdzenie do jakiej chodzi szkoły. Partner pracował na wyspach a one w Polsce wyciągały z konta pieniądze z zasiłków.

Przez 12 lat kiedy otwarto granice, działało to cały czas, niestety Wielka Brytania traciła za dużo pieniędzy i groziło bankructwem albo cięciami wysokiej kwoty wolnej od podatku oraz zasiłkami na dzieci. Było tak źle że ucięto zasiłek na 3 dziecko i kolejne , NHS ma olbrzymie problemy. Dlatego mamy Brexit i cięcia zasiłków muszą być. Bruksela nie rozumiała przed referendum Londynu i dalej chce aby Brytania przyjmowała emigrantów z biednej UE zmiany przychodzą i zmuszają rodziców niestety do pracy.

OTO CO NASTĘPUJE :

Przykład 1: Rodzina dwóch PONIŻEJ 25 LAT osób maja dziecko i mąż zarabia 1200 funtów czyli standard w fabryce

 

a ) Gdy rodzice mają poniżej 25 lat i mają dziecko, kobieta  siedzi w domu i dostają dotacji :

Liczymy Pule jaka się im należy:  Gdy są poniżej 25 lat oboje dostają 395.20 funtów podstawy plus – za pierwsze dziecko dostają 277.08 funtów

W sumie dostają 672.28 funtów i jeśli płaczą czynsz to kalkulujemy housing element w Universal Credyt ( zależy od sumy czynszu ile masz dzieci, ale my robimy kalkulacje bez tego )

Maż zarobił na miesiąc 1200 funtów (  jeśli mają pierwsze dziecko to 192 funtów jeśli mają housing element a 397 funtów jak nie mają nie bierzemy pod uwagę ).

Ta para nie ma elementu housing benefit więc mamy 1200 – 397 = 803 funtów . Teraz za każdy funt zabierają 0.63 p czyli mamy 803 x 0.63 = 505.89 – tyle zabiorą za zarobki.

Więc ile dostanie taka rodzina zasiłku od państwa 672.28 – 505.89 = 166.39 funta 

Jeśli mąż zarabia 1200 funtów – rodzina dostaje 166.39 funtów miesięcznie dotacji na rodzinę ( oczywiście każda wypłata ludzi jest kalkulowana cały czas na indywidualny sposób)

b) Gdy są poniżej 25 lat i mają dwoje dzieci oboje dostają 395.20 funtów podstawy

– za pierwsze dziecko dostają 277.08 funtów plus – na drugie dziecko 231.67

Maż zarobił na miesiąc 1200 funtów (  jeśli mają pierwsze dziecko to 192 funtów jeśli mają housing element a 397 funtów jak nie mają nie bierzemy pod uwagę )

Ta para nie ma elementu housing benefit więc mamy 1200 – 397 = 803 funtów. Teraz za każdy funt zabieramy 0.63 p czyli mamy 803 x 0.63 = 505.89 – tyle zabiorą za zarobki.

Więc ile dostanie taka rodzina zasiłku od państwa 903.95 – 505.89 = 398.06 funta na miesiąc

Oczywiście to tylko szybka nie szczegółowa kalkulacja gdyż wszystko zależy od dokładnych zarobków i czynszu.

NAJWAŻNIEJSZA ZMIANA:

Jeśli dziecko skończyło 2 lata wtedy rodzic dalej jest opiekunem ale wymaga się od niego aby przygotowywał się do pracy. Zostaje wezwany do job center aby przedyskutować jego okoliczności pracy. Decyduje o tym „work coach”.

Teraz jeśli podejmie pracę – automatycznie zmniejszają się zasiłki jakie dostaje gdyż obu rodziców bierzemy zarobki pod uwagę. Jeśli jednak nie chce się szukać pracy wtedy  „work coach” zadecyduje. Jeśli osoba nie szuka pracy odpowiednio i nie umie wytłumaczyć, że nie może znaleść pracy wtedy zostaje odesłana do Komisji, która ustala czy ktoś zasługuje dalej na zasiłki i szuka pracy dalej ale jeśli sytuacja się przedłuża nakładają SANKCJE. Uwaga Sankcja nie zabiera dodatek na dzieci ale ten wysoki- STANDARD ALLOWANS czyli 395.20 funtów.

Wniosek.

No niestety kiedy dziecko kończy 2 lata generalnie Polacy i Emigranci tracą zasiłki i muszą iść do pracy. Skończyły się czasy na wyspach kiedy jedna osoba nie musiała pracować nawet 5 lat siedząc w domu.

Polacy piszą z różnych miast Wielkiej Brytanii do nas, że muszą iść do pracy we dwoje bo tracą Standard Allowans, a tylko z elementu na dziecko nie przeżyją… cóż idzie nowe … 

Patrząc realnie jeśli rodzina ma 1200 z wypłaty plus 166 na miesiąc tylko na dziecko czyli 1360 funtów to przy wysokich kosztach życia będzie jej trudno się utrzymać. ( nie zawsze ktoś znajdzie pracę dla siebie jaką lubi ), dlatego jedni zostaną i będą pracować w fabrykach na rolnictwie lub innych pracach, inni wrócą do Polski lub do innych krajów w EU bo czasy życia z zasiłków już kończą się definitywnie.

Niestety ale mamy już kopie dokumentów od Polaków którym zostaje zabrany Standard Allowans gdyż druga osoba nie poszła do pracy. 

Zmiany dotyczą BRYTYJCZYKÓW TAKŻE !!! Wielu Polaków uważa że dzieje się im krzywda nauczeni zasiłków starym systemem, niestety nowe zasiłki obliczane są całkowicie inaczej jak i zmieniły się wymagania.

Artykuł został pozytywnie zaopiniowany przez Łukasza pracownika przydzielającego Universal C.

PS. Okazuje się że tylko w Polsce dają pieniądze za siedzenie w domu bez limitu czasu.

Konrad W

 

2 marca 2018

1 komentarzy

Komentowanie jest wyłączone.