Cyfrowe prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Cyfrowe prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

 

Testy cyfrowego prawa jazdy zaczynają się w tym miesiącu w Wielkiej Brytanii, a oto co to oznacza dla Ciebie

Wkrótce możesz mieć elektroniczną wersję swojego prawa jazdy, jeśli próba, która odbędzie się w tym miesiącu, zakończy się sukcesem. DVLA przetestuje wersję BETA we wrześniu, która pozwoliłaby kierowcom zabrać ze sobą kopię prawa jazdy, jeśli zapomną torebki lub portfela.

Dzięki usługom płatniczym, takim jak Apple Pay i Android Pay, zyskującym na znaczeniu, włączenie elektronicznego prawa jazdy może oznaczać, że portfel stanie się zbędny. Zespół odpowiedzialny za ten wynalazek powiedział, że usługa byłaby „szybka, łatwa i bezpieczna”.

Aktualna planowana data premiery to kwiecień 2018 r. DVLA przed wypuszczeniem elektronicznego prawa jazdy, zapowiedziała, że nie zastąpi ono plastikowej karty.

W oświadczeniu wydanym na początku tego roku stwierdzili:

„Na przełomie 2017/18 będziemy rozwijać szybką, łatwą i bezpieczną usługę, aby umożliwić klientom wyświetlanie reprezentacji ich prawa jazdy na smartfonie.

„Kierowca będzie w stanie kontrolować swoje dane, a to może być wykorzystane do udostępniania i sprawdzania informacji kierowcy u zaufanych osób trzecich za pośrednictwem bezpiecznej strony internetowej.

Usługa elektronicznego prawa jazdy będzie dostępna tylko dla posiadaczy praw jazdy, którzy uwierzytelnili się na gov.uk za pośrednictwem istniejącego prawa jazdy.

Cyfrowa wersja prawa jazdy pojawi się w Portfelu Apple, gdzie zazwyczaj znajdują się karty bankowe, bilety lotnicze i karty lojalnościowe.

„Ta usługa będzie dostępna 24/7, wszędzie gdzie kierowca ma połączenie z Internetem.”

Katarzyna Cz.

11 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK