Co z Brexitem. Partia Demokracyjna ogłasza anulowanie Brexitu

Co teraz z Brexitem. Partia Demokracyjna ogłasza anulowanie Brexitu

 

 

Nowa wersja umowy Brexit została uzgodniona między UE a Wielką Brytanią ale nie zatwierdzona przez Posłow w UK

Po raz pierwszy w tym stuleciu deputowani siedzieli w Izbie Gmin w sobotę, aby omówić tę kwestię. Nowa umowa zastępuje mechanizm ochronny Irlandii Północnej specjalnymi rozwiązaniami dla Irlandii Północnej, które zapobiegną twardej granicy z Irlandią.

Pojawiła się także nowa deklaracja polityczna, która zawiera propozycje długoterminowych relacji między Wielką Brytanią a UE.

Ale Posłowie w parlamencie nie zgodzili sie na ten BREXIT w dniu 31.10.19 roku

Teraz Johnson – zmuszony przez tak zwaną ustawę Benna – wysłał list do UE z prośbą o trzymiesięczne opóźnienie w Brexicie. Wszystkie 27 krajów UE musi zgodzić się na przedłużenie. UE nie musi udzielać natychmiastowej odpowiedzi.

Jeśli UE odmówi Wielkiej Brytanii opóźnienia w Brexicie, Parlament ma czas do 31 października na przyjęcie umowy i związanych z nią przepisów.

Brexit bez porozumienia 31 października
Domyślną pozycją jest nadal to, że Wielka Brytania opuści UE 31 października o 23:00 GMT. A jeśli posłowie głosują za przyjęciem porozumienia, ale późniejsze przepisy wykonawcze nie przejdą, Wielka Brytania odejdzie bez porozumienia 31 października.

Pozostawienie bez umowy (lub umowy o wystąpieniu) oznacza, że ​​Wielka Brytania natychmiast wyjdzie z unii celnej i jednolitego rynku – ustalenia mające na celu ułatwienie handlu.

W przypadku opóźnienia Brexitu rząd może poprosić Izbę Gmin o poparcie wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Wymaga to większości 2/3 w Izbie Gmin, a jak dotąd posłowie nie byli gotowi się zgodzić.

Alternatywną drogą dla rządu byłaby krótka nowa ustawa określająca datę przedterminowych wyborów powszechnych – wymagałoby to zwykłej większości i nie potrzebowałoby dwóch trzecich deputowanych.

Jest jeszcze jeden znacznie bardziej dramatyczny sposób – premier może zwołać wotum nieufności wobec własnego rządu.  W dowolnym momencie opozycja może wotum nieufności dla rządu. Lider pracy Jeremy Corbyn wcześniej powiedział, że złoży taki wniosek.

 

 

Istnieje również prawna opcja całkowitego anulowania Brexitu poprzez uchylenie art. 50.

Ale najwyraźniej nie jest to rozważany przez obecny rząd – więc naprawdę można sobie wyobrazić ten wynik po zmianie rządu. 

Liberalni Demokraci powiedzieli, że jeśli zdobędą większość w Izbie Gmin, uchylą artykuł 50 i anulują Brexit.

Konrad W

 

21 października 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *