Co ciebie czeka w Brexit bez umowy z UE. Warto wiedzieć.

Co ciebie czeka w Brexit bez umowy z UE. Warto wiedzieć.

 

Premier Boris Johnson zapowiedział, że Brexit stanie się 31 października – z umową lub bez. Co więc oznacza brak porozumienia dla twojego codziennego życia po 31 października .

Theresa May zawarła umowę, którą posłowie głosowali następnie trzykrotnie; UE dwukrotnie opóźniła datę Brexitu; a teraz Boris Johnson zaakceptuje tylko umowę, która eliminuje Blokadę Irlandii Północnej.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia w terminie, stracimy  70 międzynarodowych umów handlowych, stracimy dostęp do unijnych baz danych kryminalnych i staniemy przed perspektywą kontroli towarów między Irlandią Północną a Republiką.

Pozostawienie bez porozumienia będzie oznaczało cofnięcie się w taryfach handlowych Światowej Organizacji Handlu – zwiększenie ceny importu i eksportu.

Rząd Wielkiej Brytanii przyspiesza przygotowania do braku porozumienia od początku lata 2018 r. Po objęciu władzy przez Borisa Johnsona wydatki na przygotowania bez porozumienia przekroczyły 6 miliardów funtów. Stan wojenny mógłby zostać narzucony a ponad 3000 żołnierzy „trzyma się w gotowości” na wypadek katastrofalnego Brexitu bez porozumienia.

Rezerwy armii mogą być również legalnie wzywane, jeśli dojdzie do niepokojów społecznych, podczas gdy rady są przygotowane na ewentualne przejazdy po bankach, paliwie i żywności.

Rząd ma plany na wypadek konieczności wprowadzenia stanu wojennego – prawa wojskowego – i godzin policyjnych w celu przywrócenia porządkuMinister gabinetu Matt Hancock przyznał, że plany istnieją.

1. Musisz wcześniej odnowić paszport

Paszporty wjeżdżające do UE musiałyby mieć co najmniej sześć miesięcy. W tej chwili obywatele brytyjscy mogą wjechać do krajów strefy Schengen z ważnym paszportem, nawet jeśli pozostały im tylko jeden dzień do wygaśnięcia. Ale w przypadku braku porozumienia Brexit po 31 października 2019 r. Możesz nie być w stanie podróżować do tych krajów, jeśli masz mniej niż sześć miesięcy w paszporcie. Rząd zaleca podróżnym odnowienie paszportów starszych niż dziewięć lat i sześć miesięcy. (mniej dla małych dzieci). Zwykle oznacza to odnowienie na sześć miesięcy przed wygaśnięciem paszportu. Ale jeśli twój paszport miał  ważność powyżej 10 lat będzie musiała zostać przedłużona wcześniej, ponieważ dodatkowe miesiące powyżej 10 lat się nie liczą.

2. Właściciele zwierząt domowych muszą być u weterynarza 4 MIESIĄCE przed wakacjami

Wzrost biurokracji dla właścicieli zwierząt domowych, którzy chcą zabrać swoje ukochane zwierzęta za granicę. Obecnie psy, koty i fretki mogą podróżować w dowolne miejsce w UE, o ile posiadają „paszport dla zwierząt domowych”. Głównym wymaganiem jest to, że trzy tygodnie przed pierwszą wizytą właściciele muszą udać się do weterynarza, aby zaszczepić swojego zwierzaka przeciw wściekliźnie i poddać mikroczipowi. Ale w najgorszym przypadku Brexitu bez umowy właściciele zwierząt domowych muszą odwiedzić weterynarza co najmniej cztery miesiące przed zabraniem swojego zwierzaka do UE. A ponieważ rozmowy trwają, oznacza to, że lepiej już teraz zarezerwować. Zwierzę musi zostać zaszczepione przeciw wściekliźnie, a następnie co najmniej 30 dni później wykonać badanie krwi, aby udowodnić, że szczepienie zadziałało. Właściciele zwierząt domowych muszą odczekać co najmniej trzy miesiące przed wizytą u weterynarza, aby uzyskać świadectwo zdrowia.

Ale nie można tego zrobić na więcej niż 10 dni przed datą rozpoczęcia wakacji.

3. W KFC i innych wielkich Sklepach może zabraknąć żywności .

Wielkie marki, w tym KFC, Sainsbury’s, Co-op i Lidl, ostrzegły, że wszystkim może zabraknąć niektórych świeżych produktów spożywczych – Zapasy żywności są gromadzone, jeśli wypadniemy z UE bez umowy.  W styczniu wielkie nazwiska KFC, Pret, Lidl, Co-Op, M&S, Waitrose, Sainsbury’s, Asda i McDonald’s napisały przeklęty list ostrzegający, że dostawy żywności mogą zabraknąć z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw.  We wspólnym liście do posłów napisali: „Nasza zdolność do ograniczania tego ryzyka jest ograniczona.

„Jako rozważne firmy gromadzimy zapasy tam, gdzie to możliwe, ale wszystkie zamrożone i schłodzone magazyny są już wykorzystywane i jest bardzo mało ogólnej powierzchni magazynowej w Wielkiej Brytanii”.  Najbiedniejsze rodziny ucierpiałyby najmocniej i „istnieje ryzyko, że paniczne kupowanie zakłóci dostawy żywności”.

4. Możesz stracić pracę

Szereg firm albo przeniosło firmy z Wielkiej Brytanii, albo grozi, że zrobią to w sytuacji braku porozumienia. Airbus, który zatrudnia 14 000 osób w Wielkiej Brytanii i ma około 110 000 dodatkowych miejsc pracy w łańcuchach dostaw, ostrzegł, że może przenieść się gdzie indziej. Fabryki samochodów przesuwają się do przodu, by zamknąć Brexit na wypadek problemów z łańcuchem dostaw. Krytycy obawiają się, że nowe inwestycje nie nadejdą po drodze w Wielkiej Brytanii i nie będą miały miejsca w kolejnych pokoleniach

Więcej miejsc pracy może zostać utraconych z powodu zamknięcia rafinerii ropy naftowej zgodnie z dokumentem Operacji Yellowhammer. Zapasy benzyny mogłyby zostać naruszone, rafinerie ropy naftowej mogą zostać zamknięte, a 2000 pracowników straci pracę.  „Zakłócenia ruchu spowodowane opóźnieniami na granicach mogą mieć wpływ na dystrybucję paliwa w okolicy, szczególnie jeśli kolejki w Kent blokują przejście Dartford, co zakłóciłoby dostawy paliwa w Londynie i na południowym wschodzie. „Zachowanie klientów może prowadzić do niedoborów w innych częściach kraju. a Strajki związane z utratą miejsc pracy w rafineriach mogą rozpętać zakłócenia na dwa tygodnie.

5. Wielkie kolejki samochodów ciężarowych

Wszystkie autostrady M20, M26 i M3 zostały uderzone przez kolejki choć na  lotnisku w Manston powstanie zapasowy park dla ciężarówek to jednak 13-kilometrowy odcinek M3 w kierunku Southampton będzie zakorkowany. Wyciekły dokument Operacja Yellowhammer ostrzegał również, że samochody ciężarowe korzystające z portów w Kanale La Manche mogą nie być gotowe do francuskich kontroli celnych. Mówi: „Brak gotowości handlowców w połączeniu z ograniczoną przestrzenią we francuskich portach do przechowywania samochodów ciężarowych może zmniejszyć natężenie przepływu samochodów do 40–60% obecnych poziomów w ciągu jednego dnia.

„Najgorsze zakłócenie może trwać trzy miesiące, zanim natężenie przepływu wzrośnie do 50–70%, chociaż zakłócenie może trwać znacznie dłużej.

6. Miliony biletów lotniczych można anulować

W marcu 2019 r. UE i Wielka Brytania zasadniczo zgodziły się na wzajemne porozumienie, które utrzymałoby samoloty w powietrzu przez rok po pierwotnej dacie wylotu z 29 marca 2019 r., Nawet w scenariuszu braku umowy. Nie jest jasne, czy będzie to obowiązywać przez rok po 31 października.. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) ostrzega, że ​​do 5 milionów biletów lotniczych można anulować, jeśli nie dojdzie do porozumienia.

Obecnie nie wiadomo dokładnie, które bilety można stracić .Sytuacja powstanie, ponieważ w przypadku „braku porozumienia” nie będzie automatycznej podstawy prawnej dla lotów między UE a Wielką Brytanią. 

7. Trudniej będzie prowadzić samochód w UE

Zgodnie z Brexitem bez umowy musisz uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Obecnie brytyjskie prawo jazdy jest jedyną rzeczą, którą odwiedzający muszą wysiąść za kierownicą na kontynencie. Ale w przypadku Brexitu bez umowy powinieneś uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Od lutego dokumenty do prawa jazdy za cene 5,50 £ są sprzedawane na 2500 urzędach pocztowych.  Liczba wydanych pozwoleń musiałaby wzrosnąć z 100 000 rocznie do 7 milionów. W międzyczasie będziesz również musiał ubiegać się o „zieloną kartę”, aby udowodnić, że masz odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Certyfikaty są bezpłatne i dostępne w firmach ubezpieczeniowych. Rząd ostrzega jednak, że firmy mogą podnieść opłaty administracyjne, aby poradzić sobie z dodatkową biurokracją. Ci, którzy zapomną o swoich zielonych kartach, będą zmuszeni kupić drogie ubezpieczenie graniczne w kraju, który odwiedzają.

8. Zdanie nowego egzaminu na prawo jazdy

Jeśli ekspaci nie wymienią licencji na lokalne do marca, może być potrzebny nowy test .
Brytyjczycy kierujący pojazdami w Europie mogą zostać zmuszeni do wzięcia nowego egzaminu na prawo jazdy, jeśli dojdzie do Brexitu bez umowy

9. Jeśli jesteś obywatelem UE, będziesz mieć mniej prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii

Obywatele UE nadal będą mogli pozostać w Wielkiej Brytanii – ale przepisy będą surowsze 
Ponad 5 miliony obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii będzie miało mniej konkretnych praw do pobytu. Niezależnie od tego, czy istnieje umowa Brexit, czy nie, obywatele UE mogą pozostać w Wielkiej Brytanii, jeśli zarejestrują się w „statusie osiedleńca” w rządzie.

Ale zasady są surowsze w Brexicie bez porozumienia.

W przypadku braku porozumienia mogą składać wnioski tylko obywatele UE przybywający przed 31 października, a nie obywatele przybywający do grudnia 2020 r. Termin składania wniosków upływa 31 grudnia 2020 r., Zamiast 30 czerwca 2021 r., Jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie Brexitu. Członkowie rodziny będą mogli dołączyć do osiedlonych obywateli UE w Wielkiej Brytanii dopiero przed 29 marca 2022 r.

A zasady mogą stać się surowsze, a Minister Spraw Wewnętrznych Priti Patel będzie je wprowadzać w życie pierwszego dnia brexitu bez porozumienia.

9. Opłaty za roaming w telefonie komórkowym mogą być podwyższone

Rząd potwierdził, że opłaty za roaming mobilny podlegają natychmiastowej podwyżce, jeśli nastąpi Brexit bez porozumienia.  Torysi ministrowie uchylają prawo UE, które gwarantuje obywatelom Wielkiej Brytanii płacenie tego samego za korzystanie z telefonu na kontynencie, jak w domu. Dzięki temu firmy telefonii komórkowej mogą swobodnie podnosić koszty w dowolnym momencie po wyjeździe z Wielkiej Brytanii.Gwarantowany darmowy roaming uruchomiony w całej UE zaledwie 20 miesięcy temu – i oznaczał duże oszczędności. Ale gwarancja ta zostanie zniesiona, jeśli nie dojdzie do porozumienia, dzięki niejasnemu prawu przedłożonemu Parlamentowi.

13. Ddwukrotne kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku

Pasażerowie linii lotniczych zmieniający loty w UE mogą być poddawani dwóm kontrolom bezpieczeństwa pod wyjściem bez umowy. Podróżni wsiadający do samolotu w Wielkiej Brytanii, aby polecieć na lotnisko europejskie, przed zmianą lotów do dalszego miejsca docelowego, zostaną poddani kontroli w Wielkiej Brytanii 

„Obecnie pasażerowie lecący z Wielkiej Brytanii i transferujący na lotnisku w UE w celu dalszego lotu nie muszą być ponownie sprawdzani w tym porcie lotniczym w UE, ponieważ Wielka Brytania stosuje i przekracza podstawowe unijne środki bezpieczeństwa w lotnictwie”, mówi departament ds. Nota dotycząca transportu. „Jeśli nie dojdzie do porozumienia, a UE postanowi nie uznawać brytyjskiego systemu ochrony lotnictwa, pasażerowie i ich bagaż będą musieli zostać ponownie sprawdzeni przy zmianie lotów na lotniskach w hubie w UE”.

14. Możesz mieć zakaz korzystania z Netflix i Spotify w wakacje

Brytyjczycy mogą zostać pozbawieni dostępu do swoich kont w serwisach Netflix, Spotify i innej rozrywce online podczas podróży do państw UE, jeśli dojdzie do brexitu bez porozumienia.Zgodnie z ogólnounijnym „rozporządzeniem dotyczącym przenoszenia”, które weszło w życie w kwietniu, obywatele mogą uzyskać dostęp do rachunków założonych i mających siedzibę w jednym kraju podczas wizyty w innych państwach członkowskich. Ale rządowe powiadomienie techniczne mówi: „Rozporządzenie w sprawie przenoszenia przestanie obowiązywać obywateli Wielkiej Brytanii podczas podróży do UE.„Oznacza to, że dostawcy usług online w zakresie treści nie będą zobowiązani ani nie będą mogli oferować transgranicznego dostępu konsumentom w Wielkiej Brytanii zgodnie z rozporządzeniem UE. 

„Konsumenci w Wielkiej Brytanii mogą zobaczyć ograniczenia swoich usług online w zakresie treści, gdy czasowo odwiedzają UE”.

17. Możesz być uwięziony na wakacjach

Wczasowicze  mogliby zostać pozbawieni ochrony prawnej, gdyby firma, z którą zarezerwowali, straciła ważność. Obecnie Brytyjczycy mają „ochronę na wypadek niewypłacalności”, jeśli dokonają rezerwacji u dostawcy usług turystycznych, który ma siedzibę w dowolnym miejscu w UE. Jednak w przypadku Brexitu bez porozumienia ochrona ta obowiązywałaby tylko wtedy, gdyby firmy działają na rynku brytyjskim. Oznacza to, że osoby dokonujące rezerwacji w, powiedzmy, tańszej hiszpańskiej firmie online, która nie jest obecna w Wielkiej Brytanii, mogą nie być chronione.

Nawet jeśli rząd Wielkiej Brytanii mógłby podjąć działania, w praktyce znacznie trudniej będzie podjąć działania egzekucyjne przeciwko zagranicznym firmom, ponieważ inne kraje nie uznają już sądów brytyjskich.

Wyciekły dokument Operacji Yellowhammer ostrzega pasażerów podróżujących do i z UE, którzy mogą napotkać więcej kontroli imigracyjnych.

18. Utracisz prawa do zakupów przez internet.

Dokumenty rządowe ujawniają ten sam problem – brak uznania brytyjskich sądów – pozbawi Brytyjczyków ich praw konsumenckich w odniesieniu do unijnych towarów zakupionych przez Internet. „Brexit bez porozumienia znacznie osłabiłby prawa ludzi do działania w przypadku zakupu wadliwych lub niebezpiecznych produktów spoza Wielkiej Brytanii.

19. Rozwody  i opieka nad dzieckiem.

Wielka Brytania przestanie być częścią współpracy między sądami rodzinnymi w UE.
Rodziny będące w trakcie procesu rozwodowego lub opieki nad dzieckiem z udziałem innego kraju UE mogą znaleźć się w pułapce. Jeśli Brexit nie dojdzie do skutku, Wielka Brytania przestanie być częścią współpracy między sądami rodzinnymi UE z dniem 31 października 2019 r.

Zamiast tego Wielka Brytania oprze się na konwencjach prawnych opracowanych w Hadze. Ale są one skomplikowane i nie obejmują wszystkich dziedzin prawa. Rząd doradził rodzinom z toczącymi się sprawami, aby zasięgnęły porady prawnej, jeśli nie zakończą się one do Dnia Brexitu.

20. Twoje codzienne leki i perfumy mogą stać się droższe

Wymagana będzie licencja na handel „prekursorami” leków dostępnych bez recepty . 
Obecnie popularne składniki leków na przeziębienie można zwykle sprzedawać w UE bez licencji. W przypadku braku umowy wymagana będzie licencja na handel tymi tak zwanymi „prekursorami”. Jeśli więc wyjdziemy bez umowy, firmy, które chcą handlować takimi chemikaliami z UE, będą musiały zarejestrować się w Home Office, co może kosztować od 109 do 3665 funtów. Będą także potrzebować pozwolenia na przywóz / wywóz, który kosztuje 24 GBP. Krytycy twierdzą, że może to podnieść ceny dla konsumentów w sklepach. Podobnie firmy kosmetyczne zostaną obciążone większą biurokracją, aby udowodnić, że ich produkty są bezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Obecnie mogą korzystać z usług jednej „wyznaczonej osoby” do certyfikacji produktu na cały rynek UE.

21. Skazani ludzie.

Europejczycy którzy mieli problemy z prawem beda mogli łatwiej  być deportowani lub nie wpuszczeni na lotnisku do UK.

Konrad W

 

30 sierpnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka