Cła na produkty rolne podniosą ceny na wyspach.

Cła na produkty rolne podniosą ceny na wyspach.

 

Brytyjscy rolnicy mogą nie być w stanie eksportować żadnej żywności do Unii Europejskiej w przypadku braku umowy Brexitu, ostrzegł Michael Gove.

Sekretarz ds. Środowiska powiedział na Konferencji National Farmers Union, że pozostaje „optymistą” że posłowie poprą ulepszoną wersję umowy Brexit Theresy May.

Powiedział jednak, że korzyści dla rolnictwa z opuszczenia UE będą „narażone na poważne ryzyko”, jeśli nie dojdzie do porozumienia z Brukselą, ponieważ wezwał on członków NFU do wywierania nacisku na posłów popierających umowę premiera.

Gove, Brexiteer, który odegrał znaczącą rolę w kampanii „Leave” w okresie poprzedzającym referendum w 2016 roku w UE, ostentacyjnie ostrzegł, co może oznaczać rozwód bez umowy dla rolników.
Powiedział: „W obecnej sytuacji, zaledwie sześć tygodni przed naszym wyjazdem, UE nadal nie wymieniła Wielkiej Brytanii jako pełnego kraju trzeciego w przypadku braku porozumienia.

„Oznacza to, że jak już mówię, nie ma absolutnej gwarancji, że będziemy mogli nadal eksportować żywność do UE.

 

„Jestem przekonany, że zabezpieczymy tę listę, ale w przypadku braku porozumienia UE również oświadczyła, że ​​wprowadzi surowe warunki w naszym handlu eksportowym.

„Jeśli odejdziemy bez umowy, UE jasno określiła, że ​​będą one nakładały pełną taryfę CEŁ zewnętrzną na całą żywność z Wielkiej Brytanii.

„Oznacza to wzrost o co najmniej 40 procent mięsa owczego i wołowiny do ponad 100 procent w przypadku niektórych kawałków. Wpływ na hodowców górskich i handel przetwórstwem wołowym będzie znaczny i szkodliwy. „Gove powiedział, że takie cła na eksport żywności będą miały drastyczny wzrost cen, co pozostawi brytyjskim producentom ryzyko podważenia przez rolników na kontynencie w Europie.

Sekretarz ds. Środowiska oświadczył, że w przypadku braku transakcji rząd wprowadzi własny zestaw nowych taryf w celu ochrony krajowych producentów żywności.

Wkrótce zostanie ogłoszone ogłoszenie „konkretnych i solidnych zabezpieczeń dla rolnictwa” w postaci zaktualizowanego harmonogramu taryfowego – powiedział.

Gove powiedział także, że nie zawaha się wprowadzić „bezpośrednie wsparcie pieniężne dla najbardziej wrażliwych sektorów”, jeśli będzie to potrzebne, jeśli Zjednoczone Królestwo opuści UE bez umowy.

Downing Street potwierdziła, że ​​nowe taryfy zostaną wprowadzone w scenariuszu bez umowy.

Oficjalny rzecznik premiera powiedział: „Musi istnieć równowaga między ochroną konsumentów i dalszych użytkowników przed możliwymi skutkami cenowymi scenariusza bez transakcji i uniknięciem narażenia wrażliwych branż na konkurencję”. Izba Gmin ma głosować nad poprawioną wersją umowy Brexit z udziałem pani May w nadchodzących tygodniac. „Nikt nie może być beztroski ani zblazowany w związku z konsekwencjami” – powiedział Gove.

Zastąpienie wspólnej polityki rolnej nowym systemem wsparcia finansowego dla rolników i lepszy dostęp do rynków międzynarodowych zacytował Gove jako dwie z korzyści płynących z Brexitu.

„Wszystkie te zyski i więcej są dla nas otwarte, gdy przejmujemy kontrolę nad polityką żywnościową i rolną, a zamiast poddawać się przestarzałemu i oderwanemu rozmiarowi, który pasuje do całej polityki UE, możemy dostosować przyszłą politykę do naszych potrzeb”, powiedziany. Ale wszystkie te potencjalne korzyści są potencjalnie zagrożone, a nawet narażone na poważne ryzyko, jeśli nie zawarliśmy umowy z UE”.

Trzeba pamietać że wielu Polaków pracuje w rolnictwie na wyspach , spadek zamówień to mniej pracy …

Konrad W

 

19 lutego 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *