Ciężki Brexit może powodować zakłócenia w dostawie leków

Ciężki Brexit może powodować zakłócenia w dostawie leków

 

 

Najważniejsze brytyjskie firmy farmaceutyczne ostrzegły parlamentarzystów, że ciężki Brexit może spowodować „znaczne zakłócenia” w dostarczaniu leków pacjentom.

Firma FTSE 100 producent leków AstraZeneca i wielonarodowi giganci, w tym Johnson & Johnson, Roche i Merck, przedstawili swoje obawy w materiałach dowodowych przedłożonych komisji śledczej dotyczącej potencjalnego wpływu Brexitu.

Stowarzyszenie Brytyjskiego Przemysłu Farmaceutycznego (ABPI), organ reprezentujący brytyjski sektor nauk biologicznych w wysokości 63 miliardów funtów, wzbudziło również obawy o potencjalny wpływ chaotycznego wycofania się z UE.

Obawy zagrażają rzuceniem cienia na rządowy inaugurację transakcji sektorowej zawierającej miliony funtów wsparcia firm z sektora nauk biologicznych już w tym tygodniu, w ramach strategii przemysłowej Theresy May.

ABPI ostrzegł przed potencjalnym „znaczącym zakłóceniem łańcucha dostaw leków” w trudnym Brexicie, a wspomniane opóźnienia celne byłyby szkodliwe dla żywych komórek i materiałów terapii genowej, które są „wrażliwe na czas i temperaturę”.

Konrad W

4 grudnia 2017