Ciekawa odmowa dla Dunki obywatelstwa brytyjskiego

Ciekawa odmowa dla Dunki obywatelstwa brytyjskiego

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmawia obywatelstwa byłej burmistrz Ipswich Indze Lockington

Była burmistrz Ipswich Inga Lockington złożyła wniosek o brytyjskie obywatelstwo, który został odrzucony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – ponieważ urzędnicy nie akceptują faktu, że jest ona rezydentem Wielkiej Brytanii.

Wiadomość ta wywołała niedowierzanie w mieście – a lokalny poseł Sandy Martin ma zamiar przedyskutować temat podczas dzisiejszych zapytań poselskich.

Pani Lockington, która od 19 lat jest radną Liberalnych Demokratów i była burmistrzem miasta, w którym zamieszkała dziesięć lat temu, pochodzi z Danii. Wyszła za mąż za doktora Tima Lockingtona w 1979 roku i od tego czasu mieszka w UK.

Do tej pory nie ubiegała się o obywatelstwo brytyjskie, ponieważ jako obywatelka UE miała prawo tu mieszkać – a jeszcze dwa lata temu Dania miała prawa, które mówiły, że straci obywatelstwo swojej ojczyzny, jeśli zostanie naturalizowaną Brytyjką.

Głosowanie Brexit i zmiana w prawie duńskim przekonały ją do ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie, więc wydała 1 282 funty na złożenie wniosku. Po odrzuceniu jej wniosku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwróciło jej 80 funtów, ponieważ nie będzie uczestniczyć w ceremonii wydania obywatelstwa.

Pismo Home Office mówi:

„Ponieważ nie dostarczyła Pani dokumentu potwierdzającego pobyt stały lub kartę stałego pobytu wydaną przez Home Office, nie mamy dowodu, że była Pani stałą  mieszkanką Wielkiej Brytanii, bez daty złożenia wniosku o naturalizację, podanie zostało odrzucone. „

Kobieta nie martwiła się o nieuchronną groźbę deportacji, ale chciała, aby jej status w Wielkiej Brytanii został rozstrzygnięty, zanim Brexit wejdzie w życie w przyszłym roku.

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedziała: „Szanujemy służbę publiczną pani Lockington i chętnie omówimy różne dostępne dla niej drogi do uzyskania obywatelstwa.”

Inga Lockington was mayor in 2007/8 Picture: RICHARD SNASDELL

Inga Lockington was mayor in 2007/8 Picture: RICHARD SNASDELL

Konrad W

 

23 maja 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK