Cięcia zasiłków, zobacz ile stracisz, najwięcej samotne matki W. Brytania

Wielka Brytania

Rząd wprowadza nowe ograniczenie zasiłków, najbardziej zagrożone samotne matki

Rząd wprowadza nowy „benefit cap”, czyli ograniczenie pewnych zasiłków, które otrzymują gospodarstwa domowe. Został on teraz zmniejszony z £26,000 do £20,000 rocznie. Zmiany te nie dotyczą Londynu.

Ograniczenie to odnosi się do łańcucha świadczeń dla osób od 16 do 64 roku życia, w tym child tax credit, housing benefit czy zasiłków dla bezrobotnych. Nie uwzględnia ono jednak innych zasiłków, takich jak zasiłki dla osób niepełnosprawnych – Disability Living Allowance.

Pomimo tego, że rząd stwierdził, iż ograniczenie zasiłków jest wyraźną zachętą do podjęcia pracy, polityka ta została skrytykowana przez działaczy i związkowców.

Związek GMB opisał nowe ograniczenie, jako „potworny atak na 40 tys. samotnych matek, dla których oznacza on ryzyko rozbicia realizacji szans życiowych ich dzieci (…)”.

 

Samotna matka powiedziała w programie BBC, że obawia się utraty swojego domu w dniu wprowadzenia nowego „benefit cap”.

Emma Bradley, która ma czworo dzieci, w tym niemowlę, podkreśliła, iż może być pozostawiona z £76 tygodniowo na opłatę jej wynajmu, chyba że znajdzie pracę.

Tym samym, w ramach nowego systemu zasiłki jej nie będą ograniczone, o ile przepracuje ona co najmniej 16 godzin tygodniowo.

Gospodarstwa domowe, w których ktoś pracuje więcej niż 16 godzin tygodniowo mają bowiem temu ograniczeniu nie podlegać.

Niemniej, kobieta zaznaczyła, że przy czwórce dzieci podjęcie pracy jest o wiele trudniejsze, niż by się to mogło wydawać.

Gingerbread group, który prowadzi kampanię na rzecz samotnych rodziców oznajmił, iż 43,700 samotnie wychowujących rodziców dzieci poniżej piątego roku życia będzie dotkniętych nowym „benefit cap”.

Laura Dewar ze stowarzyszenia Gingerbread zwróciła uwagę na fakt, że „nowe ograniczenie może wprowadzić większą liczbę samotnych rodziców w ubóstwo. Wielu będzie musiało wybrać między dachem nad głowami dla swoich dzieci, a innymi niezbędnymi rzeczami, takimi jak żywność czy ogrzewanie.

Ministrowie uważają jednak, że poziom nowego „benefit cap” jest sprawiedliwy, ponieważ blisko mu do przeciętnego wynagrodzenia po opodatkowaniu.

Departament Pracy i Emerytur opisał go, jako „wyraźną zachętę do podjęcia pracy”.

Zgodnie z nowym „benefit cap”, osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii (poza Londynem), otrzymają maksymalnie:

£384.62 tygodniowo (£20,000 rocznie) dla pary

£384.62 tygodniowo (£20,000 rocznie) dla pojedynczych osób, których dzieci mieszkają razem z nimi

£257.69 tygodniowo (£13,400 rocznie) dla pojedynczych osób, które nie mają dzieci lub których dzieci nie mieszkają wraz z nimi.

Granice te są wyższe w przypadku osób mieszkających w Londynie i wynoszą one:

£442.31 tygodniowo (£23,000 rocznie) dla pary

£442.31 tygodniowo (£23,000 rocznie) dla pojedynczych osób, których dzieci mieszkają razem z nimi

£296.35 tygodniowo (£15,410 rocznie) dla pojedynczych osób, które nie mają dzieci lub których dzieci nie mieszkają wraz z nimi.

Barbara Klaudia Sitko

7 listopada 2016