Chorwaci domagają się wjazdu do pracy w Wielkiej Brytanii

Chorwaci chcą ulg wjazdu do pracy w Wielkiej Brytanii

 

Chorwacja domaga się prawa migracji do Wielkiej Brytanii, aby osiedlić się przed zamknięciem drzwi Brexit po roku 2019


Chorwacja chce jej obywatele otrzymali dostęp do Wielkiej Brytanii i imigrantów, zanim drzwi Brexit zostaną zamknięte w 2019 r. Tymczasowe ograniczenia wprowadzone w pierwszych latach członkostwa w UE oznacza, że ​​migranci chorwaccy, w przeciwieństwie do reszty bloku, nie mają prawo do osiedlania się w Wielkiej Brytanii.

Ograniczenia w Wielkiej Brytanii są obecnie stosowane do czerwca 2018 r., Ale mogą zostać przedłużone do lipca 2020 r., jeśli Wielka Brytania  udowodni, że zniesienie barier stanowi zagrożenie gospodarcze.

Politycy w Chorwacji chcą jednak przyspieszyć ten okres od 2018 roku zostanie tylko jeden rok na emigracji ich ludzi do Wielkiej Brytanii. Dlatego politycy kraju naciskają teraz na zniesienie tych ograniczeń przed Brexit, aby umożliwić imigrantom prawo do pozostania po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Maja Bogdan, zastępca doradcy ds. Polityki zagranicznej premiera Plenkovica, powiedziała: „Prawa obywateli są szczególnie ważnym obszarem Chorwacji, mając na uwadze naszą szczególną pozycję w odniesieniu do swobody przemieszczania się pracowników. Chcemy aby nasi obywatele mieli takie same prawa jak inne obywatele UE. Wielka Brytania nie muże przedłużyć okresu przejściowego do 2020 roku. Jeśli załapią się na okres od 2018
” Nasi obywatele mogliby osiągnąć” status osiedlony „.

“That way, our citizens would be able to attain ‘settled status’.”

Natasa Owens z Ruchu Europejskiego Chorwacja powiedziała, że ​​kraj znajduje się w „niekorzystnej pozycji”.

Wściekły rozmówca czuje się oszukany przez  Brexit

Powiedziała: „Byliśmy ostatnim krajem, który przystąpił do UE przed Brexitem i nadal jesteśmy pod restrykcjami.

Negocjator Brexit, Michel Barnier, powiedział w maju, że „wszyscy obywatele UE i Wielkiej Brytanii” muszą być traktowani w Wielkiej Brytanii – zdecydowanie nie kwalifikują się lub nie zwalniają obywateli Chorwacji.

Konrad W

25 lipca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka