Chłosty kobiet będą już w ukryciu, nowe prawo Indonezja

Chłosty kobiet będą już w ukryciu, nowe prawo Indonezja

 

 Prostytutka jest ukarana w prawdopodobnie ostatniej publicznej chłoście w Indonezji po tym, jak urzędnicy ogłosili, że chłosty będą teraz odbywać się w zamknięciu, aby uniknąć międzynarodowej krytyki.

Konserwatywna prowincja Aceh w Indonezji nie będzie już pozwalać na dokonywanie chłosty w miejscu publicznym za pogwałcenie prawa Szariatu, oświadczył w czwartek gubernator, najwyraźniej w odpowiedzi na międzynarodowe potępienie zeszłorocznej chłosty dwóch mężczyzn za uprawianie ze sobą seksu, która zniszczyła umiarkowany wizerunek Indonezji.

Porozumienie podpisane przez gubernatora Aceh, Irwandi Yusuf i Yuspahruddin, szefa prowincjonalnego Biura Prawnego i Praw Człowieka, zastrzega, że chłosta może odbywać się wyłącznie w więzieniach lub innych zakładach karnych. Mówi, że tylko dorośli mogą być świadkami kary, a nagrywanie nie będzie dozwolone. Liczba widzów będzie znacznie mniejsza niż setki osób, które regularnie wiwatowały na zewnątrz.

Aceh jest jedyną prowincją w większości muzułmańskiej Indonezji, która praktykuje prawo Szariatu, co było ustępstwem dokonanym przez rząd centralny w 2001 roku w ramach starań o zakończenie trwającej kilkadziesiąt lat wojny o niepodległość.

Organizacja Human Rights Watch oceniła zmianę w biczowaniu jako kosmetyczną i wezwała Aceh do zniesienia chłosty i praw, które na to pozwalają. Stwierdzono, że chłosta jest formą tortur, niezależnie od tego, czy odbywa się publicznie, czy nie. Human Rights Watch również zaapelowała do Aceh o zwolnienie czterech osób aresztowanych w marcu za zachowania homoseksualne, z których każdy ma dostać do 100 batów zgodnie z islamskim kodeksem karnym.

Setki ludzi zostały publicznie wychłostane, odkąd kara została wprowadzona w Aceh w 2005 roku. Wdrażanie prawa Szariatu przez prowincję stało się coraz bardziej surowe i teraz odnosi się również do nie-muzułmanów. Ostatnie chłosty miały miejsce 27 lutego, kiedy pięć osób, w tym dwóch chrześcijan skazanych za hazard, zostało ukaranych w stolicy prowincji, Banda Aceh. Grupa miłosnych par i rzekomych pracowników seksualnych została publicznie pobita za złamanie prawa islamskiego w Aceh w Indonezji w piątek, zaledwie tydzień po tym, jak prowincja zobowiązała się do przeniesienia szeroko krytykowanej praktyki za mury więzienne.

Grupy praw człowieka skrytykowały karę jako okrutną, a w zeszłym roku prezydent Joko Widodo wezwał do zakończenia publicznych biczowań w Aceh. Nowa zasada wywołała protesty ze strony konserwatywnych grup, które uważają, że publiczne chłosty mają silny odstraszający wpływ na przestępczość.

Katarzyna Cz.

22 kwietnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat