Chińczycy wykupują Wielką Brytanię.

Chińczycy wykupują Wielką Brytanię.

 


National Grid sprzedaje większość udziałów w brytyjskiej infrastrukturze gazowej chińskim i katarskim inwestorom państwowym.

National Grid zgodziła się sprzedać większą część udziałów w sieci gazociągów w Wielkiej Brytanii zespołowi inwestorów, w tym z Chin i Kataru.

Operator sieci elektroenergetycznej Wielkiej Brytanii potwierdził, że przekazuje 61 procent udziałów dla konsorcjum prowadzonego przez australijski bank inwestycyjny Macquarie w umowie, która szacuje wartość jednostki na około 13,8 mld funtów.

Podział ten kontroluje ważną część infrastruktury krajowej, która dostarcza gaz do 11 milionów domów przez 82 000 mile rurociągu, a jego sprzedaż wzbudza obawy co do posiadania najważniejszych aktywów krajowych przez zagranicznych inwestorów.

W sierpniu Theresa May powiedziała, że ​​takie transakcje będą ograniczane surowszymi przepisami, ponieważ dała zielone światło dla budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point opłaconej przez Chińczyków i Francuzów.

National Grid powiedziała, że ​​będzie dystrybuować dobrowolną kwotę 150 milionów funtów na rzecz brytyjskich klientów energetycznych, podczas gdy około 4 miliardy funtów zysków zostaną zwrócone akcjonariuszom spółki.

Będzie w posiadaniu 31 procent działalności, ale powiedział, że potencjalnie może sprzedać kolejne 14 procent udziałów konsorcjum w ramach umowy.

Sprzedaż, która ma zakończyć się przed końcem marca przyszłego roku, będzie stanowić część dostosowania działalności National Grid do wyższych obszarów wzrostu i stworzenia dodatkowej wartości dla akcjonariuszy.

John Pettigrew, dyrektor generalny National Grid, powiedział, że transakcja „stanowi ważny krok w rozwoju National Grid i przysłuży się naszym klientom, pracownikom i akcjonariuszom”.

Katarzyna Cz.

photo/globaltime

 

7 czerwca 2017