Chcesz pokój, przygotuj się na wojnę. John Bolton, nowy doradca Trumpa

Chcesz pokój, przygotuj się na wojnę, John Bolton nowy doradca Bezpieczeństwa narodowego Trumpa

 

Nowy doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa powiedział, że Ameryka powinna „przygotować się do wojny”, aby zapewnić pokój, w obliczu coraz wyraźniejszej polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.

John Bolton, były amerykański ambasador przy ONZ, wygłosił komentarz kilka godzin po tym, jak został wyznaczony do roli od pana Trumpa.„Najpewniejszym sposobem na uniknięcie konfliktów jest posiadanie silnej zdolności militarnej” – powiedział w Sky News.Jak mawiali starożytni Rzymianie: Si vis pacem, para bellum – jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę.”

Pan Bolton zastąpi HR McMaster, emerytowanego generała, 9 ​​kwietnia, aby stać się trzecim doradcą ds. Bezpieczeństwa narodowego Trumpa w ciągu 14 miesięcy. 69-latek, który służył w ONZ pod rządami George’a W. Busha, znany jest ze swoich jastrzębich poglądów na politykę zagraniczną i bezbłędnego podejścia do dyplomacji.

Powiedział, że uderzenie z wyprzedzeniem przeciwko Korei Północnej byłoby uzasadnione. Pan Bolton jest także zaciętym przeciwnikiem irańskiego porozumienia nuklearnego i sugeruje, że „zmiana reżimu” powinna być celem Ameryki.

Stanowiska te zasadniczo pokrywają się z poglądami prezydenta, ale są też różnice. Bolton popiera sankcje karne wobec Rosji i uważa, że ​​wojna w Iraku była uzasadniona, w przeciwieństwie do pana Trumpa.Jego nominacja podzieliła Waszyngton na demokratów, którzy namalowali pana Boltona jako wojownika, a Republikanie wskazali na jego lata doświadczeń w polityce zagranicznej.

Christopher Murphy, senator Demokratyczny w Connecticut, powiedział: „Osoba, która będzie pierwsza w Owalnym biurze w kwestiach bezpieczeństwa narodowego, z pasją wierzy, że USA powinny rozpocząć wojnę przeciwko Iranowi i Korei Północnej bez pozwolenia Kongresu . Mój Boże.”Ale Lindsey Graham, republikański senator z Południowej Karoliny, powiedział: „Wybór Johna Boltona na doradcę ds. Bezpieczeństwa narodowego jest dobrą wiadomością dla amerykańskich sojuszników i złych wieści dla wrogów Ameryki.”

Pan Bolton, który studiował prawo na Uniwersytecie Yale, również dał do zrozumienia jego pogląd w tytule swojego pamiętnika: „Poddanie nie jest opcją”.
Republikański polityk ma również powiązania z wyższymi konserwatystami w Wielkiej Brytanii.

Luke Coffey, dyrektor ds. Polityki zagranicznej prawicowego think tanku Heritage, powiedział The Telegraph, że spotkanie może przynieść korzyści Wielkiej Brytanii.„Myślę, że będzie to bardzo korzystne dla Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w tym czasie Brexitu” – powiedział Coffey, który był kiedyś doradcą pana Foxa.„Pan Bolton wyraził swoje obawy dotyczące Unii Europejskiej. Jest bardzo eurosceptyczny i wspiera Brexit.

Mówiąc po swoim nominowaniu, pan Bolton powiedział Sky News: „Pomimo poglądu wielu osób pod koniec zimnej wojny, że doszliśmy do końca historii, niestety tak nie jest. „Ważne jest, aby USA chroniły swoją ludność cywilną, chroniły sojusze i chroniły jej gospodarkę.”

If you want peace, prepare for war’: John Bolton sets out strategy as Trump’s new national security adviser

A co zrobił Prezydent Duda, usunął Ministra MON Macierewicza który był Proamerykański, który ściągnął do Polski wojska Amerykańskie oraz doradcy w biurze bezpieczeństwa narodowego DUDY to byli pracownicy Bronisława Komorowskiego mający powiązania z Rosją.

Co znajdujemy na youtube co dzieję się w Polsce i co robi Duda które PIS i gazeta Polska wspiera .

Konrad W

 

24 marca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat