Ceny żywności mogą wzrosnąć o 10% po Brexit. Czy robisz zapasy ?

Ceny żywności mogą wzrosnąć o 10% po Brexit . Czy robisz zapasy ? Szef Banku Mark Carney

 

Ceny żywności mogą wzrosnąć między 5% a 10%, jeśli pojawi się nieuporządkowany Brexit, ostrzega gubernator Banku Anglii Mark Carney.

Carney powiedział posłom, że w najbardziej ekstremalnym przypadku ceny wzrosną o 10%, ale w mniej surowym scenariuszu wzrost wyniesie około 6%.

Bank Anglii i jego gubernator kilkakrotnie próbowali ocenić wpływ Brexitu.

Wszystkie jego oceny postrzegały ją jako potencjalny negatywny dla gospodarki.

Kolega Carneya, Sir Jon Cunliffe, powiedział, że Wielka Brytania sprowadziła około połowy swojej żywności z zagranicy.

Wzrost cen byłby częściowo spowodowany spadkiem wartości funta, częściowo z nałożonych ceł, a częściowo ze zwiększonych kosztów na granicy w związku z kontrolą przywozu.

Carney powiedział deputowanym do Komisji Skarbu: „W najbardziej ekstremalnym scenariuszu rachunek za zakupy wzrośnie o 10%”.

Pan Carney powiedział również, że porty w Wielkiej Brytanii nie były gotowe na Brexit bez umowy, który widziałby handel krajowy zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Powiedział: „W tym momencie porty nie są gotowe na przejście do administrowanej relacji WTO.

„Aby być absolutnie jasne, nasi agenci, moi koledzy, poszliśmy do tych portów i odbyliśmy rozmowy bezpośrednio z tymi portami, rozmawialiśmy z prywatnymi firmami logistycznymi, więc zebraliśmy bezpośrednie informacje na ten temat.”

Zgodnie z zasadami WTO taryfy – podatek od towarów będących przedmiotem handlu – miałyby zastosowanie do towarów z Wielkiej Brytanii. Średnia stawka WTO zmienia się w zależności od produktu, od 0% w przypadku paliw mineralnych i farmaceutyków, do około 20-35% w przypadku przetworzonej żywności i 45-50% w przypadku mięsa.

W swoim osobistym objawieniu pan Carney powiedział, że spędził weekend z szefem WTO, Roberto Azevedo. Parlamentarzyści zakwestionowali Carneya nad tym, co niektórzy krytycy nazwali szantażem Brexit.

Powiedział, że główny zespół 20 starszych ekonomistów pracował nad ocenami od kilku lat, a także 150 specjalistów z całego Banku, a następnie raport został zweryfikowany zarówno przez Komitet Polityki Pieniężnej, jak i Komitet Polityki Finansowej Banku. Jego kolega, zastępca gubernatora Sam Woods, który pojawił się także przed parlamentarzystami, powiedział, że mniej niż 5000 miejsc pracy w sektorze finansowym wyprowadziło się z kraju od czasu referendum.

Moze warto kupic ryby w puszkach, make, cos co sie nie psuje przed marcem 2019 roku.

 

Konrad W

 

4 grudnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *