Ceny gazu w British Gas idą do góry, szykuj porfel lub zmień dostwcę.

Ceny gazu w British Gas idą do góry, szykuj porfel lub zmień dostwcę.

 

British Gas zamierza podnieść ceny dla 3,5 miliona klientów, poinformowała głowna sidziba firma Centrica.

Wzrost standardowej taryfy zmiennej (SVT) o 3,8% od 1 października oznacza, że ​​średnia kwota rachunku wzrośnie o 44 funty, co przyniesie 1,205 funtów rocznie.

To drugi wzrost w tym roku, ale Centrica powiedziała, że ​​ceny energii wzrosły od czasu ostatniego.

Firma, największy dostawca energii w Wielkiej Brytanii, oświadczyła, że ​​jej średni rachunek był nadal „tuż poniżej” średniej innych dużych dostawców energii.

„Rozumiemy, że każdy wzrost cen dodatkowo obciąża rachunki domowe klientów, ale odzwierciedla to gwałtowny wzrost kosztów energii w handlu hurtowym” – powiedział Mark Hodges, szef działu produktów konsumenckich firmy Centrica.

Centrica stwierdziła, że ​​do tej pory chroniła klientów przed wzrostem cen na hurtowym rynku energii, ponieważ wcześniej kupuje swoje zapasy.

Przytoczono dane pokazujące, że od kwietnia ceny gazu wzrosły o 21%, a ceny energii elektrycznej o 18% na rynku hurtowym.

Pan Hodges powiedział, że British Gas próbuje skoncentrować się na oferowaniu klientom umów ze stałą ceną, a nie SVT.

Podczas gdy firma ma 3,5 miliona klientów na SVT, na początku roku liczba ta spadła z 4,3 miliona. Oczekuje się, że do końca tego roku liczba ta zmniejszy się do trzech milionów.

Klienci, którzy nie wybrali nowej taryfy po wyjściu ze stałych transakcji, są teraz objęci nową taryfą tymczasową, która również wzrośnie o 3,8% od 1 października. British Gas powiedział, że typowy klient korzystający z dwóch paliw zapłaciłby 1180 £ za tę taryfę. Ma 250 000 klientów w ramach tej taryfy.

W lipcu firma poinformowała, że ​​straciła 340 000 kont klientów w pierwszej połowie roku, co częściowo było spowodowane niską pozycją w tabelach najlepiej sprzedających się.

„Miliony będą słusznie wściekły na British Gas, gdy usłyszą o kolejnej podwyżce cen, ale klienci muszą włączyć tę złość do działania”, powiedział Guy Anker, zastępca redaktora MoneySavingExpert.com.

Wniosek – zmień dostawcę energii.

Konrad W

 

8 sierpnia 2018