Brytyjskie przedszkole czyli wszystko o Early Years Foundation Stage

WIELKA BRYTANIA

Brytyjskie przedszkole czyli wszystko o Early Years Foundation Stage

EYFS – to nic innego jak opieka / wczesna edukacja dziecka do piątego roku życia. Nie obowiązkowa w UK !!! Inaczej mówiąc, podstawa programowa dla brytyjskiego przedszkola. Przez wiele lat moja biblia. Przez wiele lat mój pot i łzy. Przez wiele lat moja nieograniczona duma i satysfakcja, że mogłam, niekiedy w mniejszym, niekiedy w większym a niekiedy wydawało mi się, że w przeogromnym stopniu wpływać na rozwój dziesiątek dzieci przebywających pod moja opieką w angielskich przedszkolach (tzw. prywatnych). Obserwować jak dzieciaki zmieniają się psychicznie, fizycznie i emocjonalnie, jak nabywają nowe umiejętności. Unosić się w powietrzu z dumy widząc czteroletniego Danny’ego wybiegającego na przedszkolny ogródek i w biegu zapinającego kurtkę a przecież jeszcze rok temu, sama, dzień w dzień zapinałam i odpinałam każdą jego kurtkę. A on przeglądając się tym skomplikowanym manualnym manipulacjom, próbował nie zapomnieć użyć na koniec słowa „ten cju” (dziecięce wydanie słowa Thank you) Moje małe zwycięstwa.

Zresztą byłam szczęściarą – przez lata spędzone w przedszkolach miałam swoją własną córkę stale przy sobie. Macierzyństwo idące w parze z rozwojem zawodowym, gwarantowane miejsce dla dziecka w przedszkolu i 50% zniżki pracowniczej, czego chcieć więcej???

Dlatego też korzystając z okazji chciałabym podzielić się z Tobą drogi rodzicu własną wiedzą i doświadczeniem na temat brytyjskiego szkolnictwa przedszkolnego, a przynajmniej jakąś jego częścią.

Darmowa opieka nad dzieckiem

Każdemu dziecku w UK między 3 a 5 r. ż. przysługuje określona ilość godzin darmowej opieki tygodniowo.

 • W Anglii zapewnionych jest 570 godzin darmowej opieki rocznie. Z reguły oznacza to 15 godzin tygodniowo przez 38 tygodni w roku.

Od września 2016 roku w niektórych obszarach Anglii liczba tych godzin została zwiększona do 30.

 • W Szkocji darmowych godzin jest 600 rocznie, czyli 16 godzin tygodniowo przez 38 tygodni.
 • Z kolei w Walii jest to co najmniej 10 godzin tygodniowo, a w Irlandii Północnej – 12,5 godzin.

Trzylatki jednak będą mogły pójść do przedszkola dopiero w trymestrze wypadającym po trzecich urodzinach. To, kiedy można wysłać dziecko do darmowej placówki zależy od miesiąca, w którym się ono urodziło. Tabela z datami obowiązującymi w Anglii dostępna jest na gov.uk/free-childcare-and-education, a w Szkocji na stronie Rządu Szkockiego.
Pełna wersja artykułu znajduje się na

http://www.angielskihomework.com/2016/10/27/brytyjskie-przedszkole-czyli-wszystko-o-early-years-foundation-stage/

Darmowa edukacja dla 2-latków

Od września 2013 niektóre 2 latki w Wielkiej Brytanii również mogą mieć prawo do darmowej edukacji wczesnoszkolnej. Z opcji tej mogą jednak skorzystać wyłącznie rodziny o niskim dochodzie pobierające:

 • Zasiłki lub pomoc socjalną jak: Income Support, Jobseeker’s Allowance lub Employment Support Allowance);
 • Child Tax Credits (ale nie Working Tax Credits) i dochody rodziny nie przekraczają £16,105 rocznie;
 • Working Tax Credits i Child Tax Credits, ale łączna kwota rocznego dochodu rodziny nie przekracza £6,420 rocznie;
 • Universal Credit;
 • Rodziny posiadające status uchodzców.

Finansowe wsparcie w opiece nad dzieckiem może przysługiwać rodzicom także pracodawcy – choć pracodawca nie jest do niczego zobowiązany. Niektóre zakłady pracy oferują jednak rozmaite dodatki i bonusy pracownikom z dziećmi. Dopuszczalną formą pomocy są bezpośrednie wpłaty dla instytucji zapewniającej opiekę dziecku oraz childcare vouchers. Pomocne dla pracowników są także przyzakładowe przedszkola.

Organizacja brytyjskiego przedszkola

Większość brytyjskich przedszkoli (prywatnych!) organizowana jest pod względem wieku. Przedszkola zwykle składają się z czterech pokoi a każdy pokój posiada swojego Room Leader/Supervisor, czyli osobę która nadzoruje funkcjonowanie pokoju i pracujących w nim opiekunów. I tak:

 1. Baby Room – to pokój dla dzieci w wieku od 6 tyg do 12 m-cy.

*Ratio 1:3

 1. Toddler Room- to pokój dla dzieci w wieku 1-2 lata. *Ratio 1:3
 2. Nursery Room – to pokój dla dzieci w wieku 2-3 lata. *Ratio 1:4
 3. Pre-school Room – to pokój dla dzieci w wieku 3-5 lat. *Ratio 1:8

W przypadku opiekunów z wykształceniem wyższym ratio w Pre-school, może zwiększyć się do stosunku 1:13

Podczas wyjść organizowanych poza obszar przedszkola ratio powinno wynosić 1:2.

* Ratio (czyt. reszio) – czyli stosunek ilości opiekunów do ilości dzieci przebywających pod ich bezpośrednią opieką. Np: Ratio 1:3 to jeden dorosły przypadający na trójkę dzieci.

Przykładowy plan zajęć w przedszkolu angielskim

Zaznaczam, iż jest to jedynie przykładowy plan zajęć opracowany na podstawie moich własnych obserwacji. Może on różnić się w różnych placówkach.

08:00 – 9:30 Śniadanie i wdrożenie się dzieci w kolejny dzień przedszkolny, pierwsze zabawy.

09:30 – 9:45/10:00 Circle time.

10:30 – 11.00 Przekąska – snack time (zwykle owoc/warzywo + woda/mleko)

10:00 – 12:00 Zabawy, ćwiczenia lub prace plastyczne

12:00 – 13:00 Obiad – lunch time.

13: 00 – 14:00 Drzemka poobiednia – quite time.

14: 30 – 15:00 Popołudniowa przekąska – afternoon snack time.

16:00 – 16:15/16:30 Popołudnowe circle time*.

16:00 – 17:00 Podwieczorek – tea time.

17:00 – 18:30 Popołudniowe zabawy w trakcie trwania których, rodzice odbierają dziecko z przedszkola.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat planu zajęć zapraszam na http://www.angielskihomework.com/2016/10/27/brytyjskie-przedszkole-czyli-wszystko-o-early-years-foundation-stage/

 

Nauka przez zabawę – czyli dewiza każdego przedszkola

Dzieci bawiąc się poznają otaczający świat, przyswajają widzę i umiejętności. Badania dowodzą, że człowiek w trakcie swojego życia najwięcej umiejętności nabywa miedzy 2 a 5 rokiem, dlatego też mówi się, że dzieci w tym wieku chłoną wszystko jak gąbką. Założeniem programu EYFS jest czas ten jak najefektywniej wykorzystać dlatego kierunki rozwoju i obserwacje dziecka skupione są wokół sześciu głównych aspektów:

 1. Rozwój personalny socjalny i emocjonalny dziecka
 2. Komunikacja i rozwój języka
 3. Rozwój fizyczny
 4. Umiejętność czytania i pisania (nie w rozumieniu dosłownym, Pamiętajmy, że mówimy o dzieciach w wieku 6tyg. – 5lat)
 5. Zdolności matematyczne
 6. Rozumienie świata
 7. Sztuka ekspresyjna i projekty

Jeśli chciał/a/byś dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych aspektów, wszystkie informacje dostępne są tutaj: http://www.foundationyears.org.uk/files/2012/03/Development-Matters-FINAL-PRINT-AMENDED.pdf

Odnotowywanie osiągnięć dziecka

Każde dziecko przebywające w przedszkolu powinno mieć swój profil czyli miejsce (zwykle jest to segregator ze zdjęciem dziecka, zwany My learning story, All about me itp.) w którym odnotowywane są wszystkie jego osiągnięcia i nowe umiejętności, czasem za pomocą notatek, czasem za pomocą zdjęć. Profil dziecka powinien prowadzić jego główny opiekun (tzw. key worker)

Zajęcia dodatkowe

Często by uatrakcyjnić dzieciom czas spędzony w przedszkolu (oraz zachęcić rodziców do rejestracji dziecka w danym przedszkolu) jego właściciel decyduje się na wprowadzenie zajęć dodatkowych np. z piłki nożnej, opowiadanie bajek i legend, zajęć aktorskich etc. Zajęcia te prowadzone są zwykle przez osoby z zewnątrz posiadające kwalifikacje w danej dziedzinie.
Wybór właściwego przedszkola dla swojej pociechy nie jest rzeczą łatwą. Dodatkowo koszt z tym związany powoduje niejednokrotnie konieczność pozostania jednego z rodziców w domu bez możliwości rozwoju zawodowego. Ponad to często młode mamy pytają mnie: „Kinga czy to warto oddawać tak małe dziecko do przedszkola? Może lepiej przetrzymać je w domu i wysłać dopiero do Reception. Przecież są play grupy, sama mam wiele koleżanek z dziećmi czyli byłby kontakt z rówieśnikami, może nie warto narażać malucha na taki stres?”

Rozumiem te dylematy doskonale. Sama je miałam prawie 7 lat temu, kiedy moja córka w wieku 2,5 roku miała po raz pierwszy, przekroczyć próg przedszkola bez żadnej znajomości języka angielskiego. W domu mówiliśmy przecież jedynie po polsku. Byłam gotowa zmienić zdanie za każdym razem kiedy córka krzyczała do mnie ze łzami w oczach „Mamo nie zostawiaj mnie tutaj” a opiekunka zabierała ją z moich rąk. Mimo tego, że przecież pracowałam w tym samym przedszkolu, że przecież znałam tę opiekunkę doskonale, że przecież byłam w pokoju na górze i gdyby było bardzo źle, zostałabym poinformowana. Mimo, że przecież byłam w bardzo komfortowej sytuacji, była to k a t o r g a. Ze łzami w oczach rozpoczynałam wtedy swoje dni w pracy.

Patrząc jednak wstecz, pamiętając jak wiele korzyści wynikało z codziennego przebywania mojego dziecka w przedszkolu zawsze doradzę każdemu rodzicowi to samo – Tak wyślij swoje dziecko do przedszkola! Wyślij bo warto! Wiem, może być ciężko na początku. Rozumiem, że są różne przedszkola i nie w każdym przedszkolu jest tak samo ale analizują tylko podstawowe korzyści, moja odpowiedź pozostaje niezmienna. Jestem za posyłaniem dzieci do przedszkoli.

Podstawowe korzyści:

 • Nauka poprzez zabawę prowadzona bądź nadzorowana przez specjalistów.
 • Możliwość kontaktu z rówieśnikami o różnym pochodzeniu etnicznym a tym samym rozwój umiejętności społecznych
 • Wczesna edukacja a zarazem możliwość przyswojenia języka angielskiego co znacznie ułatwia start dziecka w szkole podstawowej.
 • Fachowa stymulacja rozwoju dziecka i kontrola postępów.
 • Ścisła współpraca z rodzicami /opiekunami.

Jeśli jednak moje argumenty Cię nie przekonują, polecam tę lekturę:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/488745/EYFS_handbook_2016_-_FINAL.pdf
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z pełną wersją artykułu na http://www.angielskihomework.com/2016/10/27/brytyjskie-przedszkole-czyli-wszystko-o-early-years-foundation-stage/

  Kinga Wrońska

(Współzałożycielka i propagatorka inicjatywy Angielski Homework)

www.angielskihomework.com

 

 

 

1 stycznia 2017