Brytyjskie banki sprawdzą 70 mln rachunków szukając nielegalnych imigrantów

Brytyjskie banki sprawdzą 70 mln rachunków szukając nielegalnych imigrantów

Banki i towarzystwa budowlane mają przeprowadzić kontrole imigracyjne na 70mln bieżących rachunków od stycznia w największym przedłużeniu planów Theresy May, aby stworzyć „wrogie środowisko” dla nielegalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii.

Brytyjskie MSW oczekuje, że w pierwszym roku kontroli, które zostaną przeprowadzone co kwartał, rozpatrzy 6 000 osób z nieważną wizą, odrzuconych osób ubiegających się o azyl i zagranicznych przestępców, którzy muszą zostać deportowani.

Konta tych zidentyfikowanych zostaną zamknięte lub zamrożone „, aby utrudnić im ustanowienie lub utrzymanie stabilnego życia w Wielkiej Brytanii”. Urzędnicy twierdzą, że zamrożenie kont ze znacznymi kwotami „stworzy silną zachętę dla zgadzających się na dobrowolny wyjazd”, aby mogli zabezpieczyć swoje pieniądze po opuszczeniu kraju.

Zwolennicy imigrantów ostrzegli, że niedawny rejestr MSW oznaczał, że nie można ufać wdrożeniu tego nowego systemu bez żadnych błędów, a imigranci z prawem do pobytu w Wielkiej Brytanii będą prawdopodobnie dotknięci błędami podczas wprowadzania kontroli.

Satbir Singh, dyrektor naczelny Wspólnej Rady ds. Pomocy Imigrantom, skrytykował to posunięcie: „Własny rejestr rządu pokazuje, że nie można ufać nawet prawidłowemu wdrożeniu tego systemu. Status imigracyjny jest bardzo złożony, a MSW konsekwentnie podaje nieprawidłowe informacje i wskazówki.

Banki zostały poinformowane o przyjęciu domyślnej pozycji informowania klientów, aby podjęli sprawę w MSW, jeśli popełniono błąd, nawet jeśli dostarczą paszport lub biometryczne zezwolenie na pobyt wskazujące, że są oni legalnie w Wielkiej Brytanii.

The Guardian potwierdził w MSW styczniową datę wdrożenia kontroli bankowych po otrzymaniu ostrzeżenia od czytelniczki, która jest obywatelką europejską zamieszkałą w Wielkiej Brytanii. Jej mąż zauważył odniesienie do „zmian w sposobie sprawdzania Państwa kwalifikowalności do posiadania konta w naszym banku na podstawie Twojego statusu imigracyjnego” w e-mailu z banku Barclays z wyszczególnieniem ich ostatnich zmian warunków ich bankowości.

Kontrole statusu są wymagane od osób otwierających nowy rachunek bankowy lub konta w towarzystwach budowlanych w ramach ustawy imigracyjnej z 2014 r., ale żaden środek nie wymagał wcześniej kontroli każdego bieżącego rachunku w Wielkiej Brytanii.

Nowe przepisy wymagają, aby banki sprawdzały tożsamość każdego posiadacza rachunku bieżącego w stosunku do bazy danych dostarczonej przez MSW prowadzonej przez organizację antykorupcyjną Cifas. Zawiera on szczegółowe informacje o tych, których Ministerstwo uzna za odpowiednie do deportacji, ponieważ przebywają w kraju na nieważnej wizie, osoby z odrzuconymi podaniami ubiegających się o azyl, lub tych którzy uciekli z aresztu imigracyjnego.

Zabezpieczenia są ujęte w celu zapobieżenia zamknięciu rachunku bankowego, który pozostawiłby posiadacza rachunku bez środków do życia. Zamknięcie rachunku może zostać opóźnione w celu windykacji długów lub rozliczania złożonych wspólnych kont.

Styczniowe wdrożenie kwartalnych kontroli bieżących rachunków prowadzonych przez każdy bank i towarzystwo budowlane w Wielkiej Brytanii jest częścią działań z zakresu ustawy Imigracyjnej z 2016 r. W celu stworzenia wrogiego środowiska dla nielegalnych imigrantów. Inne środki obejmują kontrole „prawa do wynajmu” z grzywną dla właścicieli, którzy wynajmują domy nielegalnym imigrantom, kontrole prawa jazdy i surowsze środki przeciwko nielegalnej pracy.

Banki nie mają obowiązku kontaktowania się z posiadaczami rachunków lub wymagają dodatkowych dokumentów w ramach kontroli.

Rzecznik Barclays powiedział, że bank po prostu przestrzegał Ustawy o Imigracji z 2016 r., a kontrole objęły wszystkich klientów bez względu na narodowość.

Jak widać w Wielkiej Brytanii nie ma ” tajemnicy bankowości ” dlatego wielu Polaków transferuję zaoszczędzone pieniądze za granice albo do Polski, do Czech albo do Szwajcarii a po ogłoszeniu Brexit bojąc się że zamkną im konta wyciągali pieniądze lub wysyłali do Polski.

Katarzyna Cz

22 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka