Brytyjczycy mogą zapłacic 7 € za europejską wizę po wyjściu z UE

Brytyjczycy mogą zostać zmuszeni do zapłacenia 7 € za europejską wizę po wyjściu z UE

 

W związku z tym, że Wielka Brytania zamierza być „krajem trzecim” i porzucić unijną politykę wolności przemieszczania się, brytyjscy turyści mający nadzieję na podróż do Hiszpanii, Włoch lub innych miejsc docelowych wewnątrz bloku prawdopodobnie będą musieli zapłacić za tę przyjemność.

Prezydencja bułgarskiej Rady i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w sprawie europejskiego systemu informacji o podróży i udzielania zezwoleń (ETIAS).

Valentin Radev, bułgarski minister spraw wewnętrznych, powiedział:

„Dzisiejsze porozumienie to kolejny ważny krok w ochronie zewnętrznych granic UE.

Ogłoszenie oznacza, że ​​jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie z Brukselą, Brytyjczycy będą musieli zapłacić za każdy wniosek ETIAS przed podróżą.

W ogłoszeniu UE czytamy: „ETIAS pozwoli na wcześniejsze sprawdzenie i, w razie potrzeby, odmowę zezwolenia na podróż dla obywateli państw trzecich zwolnionych z obowiązku wizowego podróżujących do strefy Schengen.”

Każde zezwolenie na podróż będzie ważne przez trzy lata i będzie zawierało szczegółowe informacje dla funkcjonariuszy straży granicznej, którzy nadal mogą odmówić wstępu.

Bruksela mówi, że „system będzie obowiązywał dla obywateli państw trzecich zwolnionych z obowiązku wizowego”, którym Brytyjczycy mają stać się z dniem 29 marca 2019 r., zgodnie z uzgodnionymi w UE wytycznymi negocjacyjnymi Brexit.

Dla każdego wniosku podróżni będą musieli uiścić opłatę pre-autoryzacyjną w wysokości 7 €, aby złożyć ten wniosek do władz Brukseli.

Szczegóły zostaną następnie powiązane z bazami danych UE i Interpolu, aby ustalić, czy istnieją podstawy do odmowy wydania zezwolenia na wejście do krajów UE.

Nie dotyczy to członków Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Islandii, Liechtensteinu i Norwegii – ani innych krajów UE.

Nowa propozycja zostanie teraz poddana pod głosowanie w Parlamencie Europejskim przed wysłaniem jej do Rady do przyjęcia.

Katarzyna Cz.

 

26 kwietnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka