Brytania potrzebuje imigracji i Polaków to problem Brexitu

Wielka Brytania potrzebuje imigracji, aby utrzymać przemysł usługowy – mówi ONS

 

Biuro Analiz Statystyk Narodowych pokazało, że imigranci z Europy Wschodniej  pracują więcej godzin i zarabiają niższe wynagrodzenia niż inni pracownicy. 

To częściowo odzwierciedla ich liczbę pracach w niższych kwalifikacjach. 

Imigracja jest szczególnie ważna, aby utrzymać brytyjską służbę zdrowia, ale także pracować przy handlu hurtowym i detaliczny oraz w hotelarstwie. Ponad 1,5 miliona migrantów pracuje w tych sektorach.

Analizy pokazują również, że migranci  z Europy Zachodniej mają większe szanse na wyższe wykształcenie, wyższe zarobki i pracę w miejscu pracy odpowiadającym ich wykształceniu.

Dlatego ministrowie przygotowujący ograniczenie imigracji w tym Polaków na wyspy ma problem. Imigranci pracują w rolnictwie w hotelarstwie ale także już w sektorze usług finansowych i handlowych.

Znajduje to także odzwierciedlenie w średnim poziomie płac.

Imigranci z zachodnioeuropejskich krajów UE, np. z Francji i Niemiec, zarabiają przeciętnie średnio 12,59 funtów – średnie zarobki w Wielkiej Brytanii w wysokości 11,30 funtów na godzinę, podczas gdy imigranci z Europy Wschodniej zarabiają średnio 8,33 zł na godzinę.

Analiza jednak pokazuje, że wszyscy Europejczycy  ciężko pracują i więcej niż Brytyjczycy.

61% pracuje ponad 40 godzin tygodniowo w porównaniu do zaledwie 32% obywateli Wielkiej Brytanii.

Różnica w średnich zarobkach wynika z różnic w wykształceniu i znajomości języka angielskiego. Ponad połowa zachodnioeuropejskich imigrantów na wyspach czyli 488.000 z 863.000 – ma wyższe wykształcenie lub bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, w porównaniu do 242.000 z 822.000 Europejczyków.

Analiza ONS, pokazuje, że w Wielkiej Brytanii pracuje 3,4 miliona migrantów i stanowi to 11% z 30,3 miliona osób pracujących.

Obywatele UE stanowią 2,2 mln czyli 7%, podczas gdy osoby z spoza Europy stanowią 1,2 miliona osób pracujących czyli 4%.

Statystycy twierdzą, że w niektórych sektorach gospodarki Brytyjskiej istnieje większy odsetek pracujących migrantów z Unii Europejskiej niż inne, stanowi to 14% siły roboczej czyli w handlu hurtowym i detalicznym oraz w hotelach i restauracjach. W tych sektorach pracuje ponad 508 000 obywateli UE.

W przypadku usług finansowych i biznesowych, w których stanowią 12% siły roboczej czyli jest to 382 000 obywateli z UE.

Imigranci mają również zasadnicze znaczenie, aby utrzymać sektor publiczny.

701 000 obywateli spoza Wielkiej Brytanii pracuje w administracji publicznej, edukacji i w sektorach zdrowia. 

Anna Bodey, analityk migracji w Biurze Statystyk Narodowych, powiedziała:

„Dzisiejsza analiza pokazuje znaczący wpływ migracji osób na brytyjski rynek pracy. Szczególnie  sektor hurtowy i detaliczny, hotelarstwo, administracja publiczna i służba zdrowia zatrudniały około 1,5 miliona obywateli spoza Wielkiej Brytanii. Imigranci z Europy Wschodniej, Bułgarii i Rumunii  pracują więcej godzin i zarabiają niższe wynagrodzenia niż inni pracownicy, częściowo odzwierciedlając ich liczbę w niższych kwalifikacjach.

Również wielu migrantów z UE jest bardziej wykształconych na swoich miejscach pracy.

Anna Bodey, migration analyst for the Office for National Statistics, said: “Today’s analysis shows the significant impact international migration has on the UK labour market. It is particularly important to the wholesale and retail, hospitality, and public administration and health sectors, which employ around 1.5 million non-UK nationals.“Migrants from eastern Europe, Bulgaria and Romania are likely to work more hours and earn lower wages than other workers, partly reflecting their numbers in lower-skilled jobs

Podsumowanie:

Brexit miał zmienić politykę emigracyjną i zmniejszenie emigracji z Unii Europejskiej i z Polski. Część Brytyjczyków głosowała na Brexit aby pozbyć się Polaków i emigrantów z UE gdyż jest ich za dużo. Mówiła też pani Premier nadmiar imigracji powoduje iż szkoły i budżet jest przeciążony przez wydatki państwowe bo mamy wysoką kwotę wolną od podatku. No ale jest problem firmy, jeśli mają zarabiać muszą mieć pracowników a najlepiej tanich pracowników.

Dlatego zatrzymanie emigracji lub jej wyrzucenie z wysp w tym Polaków już teraz, kiedy pobudowano nowe hotele, powstały nowe restauracje, wybudowano domy które wynajmują imigranci w tym Polacy, jest bardzo ciężkim wyzwaniem dla ministrów. Ludzie głosujący na Brexit aby wyrzucić emigrację chyba będą musieli się obejść bez smaku.

 Konrad W

13 kwietnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka