Brytania musi opuścić UE, powiedział były dyrektor banku Anglii

Czas po Brexit

Wlk. Brytania powinna opuścić UE, bo jest nieskuteczna, powiedział były dyrektor banku Anglii

Lord King mówi, że jest wiele znaków zapytania odnośnie tego, czy Wielka Brytania powinna starać się pozostać w unii celnej.

Wielka Brytania powinna opuścić wspólny rynek europejski, ponieważ Unia Europejska jest nieskuteczna, podkreślił dyrektor banku w Anglii.

Lord King, który był przez 10 lat dyrektorem angielskiego banku ostrzegł, że istnieją „prawdziwe znaki zapytania” odnośnie tego, czy Wielka Brytania powinna starać się o pozostanie w unii celnej, która może ograniczać jej możliwości do tworzenia nowych umów handlowych.

Niezależny poseł przyznał również, że Brexit przyniesie „ogromne trudności polityczne” Wielkiej Brytanii, ale pojawi się też wiele możliwości ekonomicznych.

 

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak przedsiębiorca miliarder wybrany przez prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa na swojego nowego szefa handlu powiedział, że Brexit stanowi „szansę od Boga” dla innych krajów na podjęcie interesów z Wielką Brytanią.

Lord King powiedział także, że nie ma sensu, aby Wielka Brytania starała się dołączyć do Norwegii jako członka jednolitego rynku spoza UE, co pozwoliłby na swobodny dostęp do handlu, ale prawdopodobnie oznaczałoby też zgodę na swobodne przemieszczania się obywateli UE.

Poddał on również w wątpliwość pozostanie w unii celnej, która pozwoliłaby Wielkiej Brytanii na handel towarów bez opłat granicznych, ale ograniczyłoby to jej zdolność do nawiązywania własnych umów handlowych.

Barbara Klaudia S.

Przekaz Brexitu

 

27 grudnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka