Brytania „miałaby dobrą koniunkturę” gdyby nie Brexit, Mark Carney

Brytania „miałaby dobrą koniunkturę” gdyby nie Brexit, Mark Carney

 

Wielka Brytania „przeżywałaby dobrą koniunkturę” gdyby nie Brexit, mówi Mark Carney

Prezes Banku Anglii powiedział, że przedsiębiorstwa czekają na wynik negocjacji Theresy May z UE przed podjęciem decyzji inwestycyjnych, co spowolniło wzrost gospodarczy.

Powiedział, że prognozy banku dotyczące zagranicznych inwestycji w Wielkiej Brytanii są teraz o 20 procent niższe niż szacowano na miesiąc przed referendum.

„Od czasu referendum widzimy, że inwestycje biznesowe wzrosły, ale nie podniosły się w takim stopniu, jakiego by się spodziewano, biorąc pod uwagę, jak silny jest świat, jak łatwe są warunki finansowe. , jak wysoka jest rentowność i jak mało mają pozostałego potencjału. Pomimo uznania siły gospodarki, Pan Carney ostrzegł: „Gospodarka naprawdę powinna kwitnąć, a nie tylko zwyczajnie polepszać się.” Zapytany, czy gospodarka odniesie wielki sukces, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia w sprawie Brexitu, powiedział: „W krótkim okresie bez wątpienia, jeśli będziemy mieć mniejszy dostęp do zasobów (do jednolitego rynku UE) niż obecnie, to gospodarka będzie musiała zmienić orientację i w tym okresie może mieć problemy ze wzrostem. ” Dodał, że w przypadku niekorzystnego porozumienia Brexit, bank nie będzie w stanie obniżyć przyszłych stóp procentowych z powodu presji inflacyjnej.

Damien Moore, konserwatywny poseł, odpowiedział:

„Carney i inni mówili, że gospodarka ucierpi do czasu Brexitu, a stało się inaczej.”

Interwencja pana Carneya nadchodzi zaledwie kilka dni po tym, jak Bank Anglii podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od dziesięciu lat, aby powstrzymać rosnącą inflację, która przycisnęła brytyjskie gospodarstwa domowe. Powiedział, że decyzja została podjęta w celu spowolnienia wzrostu, który następował „szybciej niż pozwalało ograniczenie prędkości”. Ale wzrost, który wynosił 2,5 procenta przed krachem w 2008 r., utrzymuje się na poziomie 1,5 proc.

„Ludzie pracują, a ich płace nie rosną, ale nie dlatego, że nie mogą znaleźć pracy, ale dlatego, że ta praca nie staje się bardziej produktywna” – powiedział. ” Krach spowodował wiele problemów przez około pięć lat, po czym przeszliśmy przez okres, w którym gospodarka się uzdrawia, ludzie znajdowali pracę.

„Ale firmy nie inwestowały tak, jak kiedyś – po części z powodu dużej niepewności”.mówi dyrektor Banku Angielskiego.

Katarzyna Cz

10 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka