Bruksela pozbawi Polskę prawa głosu na szczytach UE-Frans Timmermans

Bruksela pozbawi Polskę prawa głosu na szczytach UE

 

Komisja Europejska ostrzegła Polskę, że „zbliża się” do podjęcia bezprecedensowego kroku polegającego na pozbawieniu Warszawy prawa głosu na szczytach UE, chyba że odstąpi od reform, które osłabiłyby niezależność sądową.

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji, powiedział, że kierownictwo przygotowało się do podjęcia tak zwanej opcji nuklearnej, która doprowadzi do uruchomienia art. 7 traktatów UE.

Rząd Polski napotyka na rosnące protesty w ostatnich dniach po przeprowadzce w zeszłym tygodniu, aby dokonać przeglądu całego systemu sądownictwa, co nie podoba się Brukseli.

„Jeśli te prawa będą stosowane, sprawiedliwość będzie podlegać kontroli politycznej”, powiedział Timmermans po spotkaniu wszystkich 28 komisarzy UE.

“If these laws are applied, justice will fall under political control,” Mr Timmermans said after a meeting of all 28 EU commissioners. powiedział zastępca Jean-Claude’a Junckera.

„Te ustawy miałyby bardzo znaczący negatywny wpływ na niezależność wymiaru sprawiedliwości i zwiększyły systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce” – dodał przed wezwaniem Warszawy do zawieszenia reform.

Artykuł 7 dopuszcza zawieszenie praw państw członkowskich jako kary za trwałe i poważne naruszenia jej prawnych zobowiązań prawnych, w tym niezależność sądów.

Musi być poparta większością kwalifikowaną – systemem ważonych głosów opartych na populacji – przywódców UE zasiadających w Radzie Europejskiej przed jej wejściem w życie.

Jeśli zostanie to wywołane, polski premier Beata Szydło, może zostać wykluczony z procesu decyzyjnego w radach przywódców UE.

 

 

Komentarz :

Taki oto artykuł o góry ukazał się w Brytyjskiej Gazecie Telegraph.

Ponadto dołożono –  iż Lider Prawo i Sprawiedliwość  oskarża swoich przeciwników o morderstwo i zdradę. „To był brutalny, haniebny i bezzasadny atak na wszystkich opozycyjnych posłów” – powiedział Borys Budka, poseł z byłej partii Platformy Obywatelskiej. Atak doprowadził także do wniosku, że pragnienie przebudowy polskiego systemu sprawiedliwości ma więcej wspólnego z zemstą niż korzyścią dla kraju. Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka – Kaczyński chce zemścić się nad tymi, których oskarża o zabicie jego brata.

Problem jest inny na który zwracamy ludziom PIS w Polsce uwagę ale nie rozumieją. Media na zachodzie wychwytują dużo informacji z PAP a Państwowa Agencja Prasowa dalej w rękach osób z byłej władzy . Pisza artykuły które sugerują ze PIS łamie demokrację, Jeśli PIS naprawdę chce być postrzegany w Europie normalnie musi bardziej tłumaczyć w Europie co robi w Polsce. Najpierw jednak musi zrobić reformę w PAP i zatrudnić tam ludzi którzy piszą prawdę na temat reform przeprowadzanych w Polsce.

Konrad W

Oto artykuł Angielski:

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/07/19/poland-threatened-unprecedented-loss-eu-voting-rights-court/

A oto PAP

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,900185,kierwinski-niech-pis-podsumuje-wlasne-afery-jest-ich-wiecej.html

 

19 lipca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polska