Bruksela ostrzega Javid, rejestracja Emigrantów ma być łatwa

Bruksela ostrzega Javid, rejestracja Emigrantów ma być łatwa

 

Bruksela ostrzega nowego szefa Home Office  Sajid Javid przed  „obawami”  obywateli z krajów EU po Brexitu.

Posłowie do PE z pięciu komisji Parlamentu Europejskiego nadzorujących prawa obywateli, a także grupa sterująca Brexit i jej koordynator Guy Verhofstadt, napisali do pana Javida stwierdzenie, że wrażliwi obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii muszą być lepiej chronieni w procesie Brexit.

Podnosząc siedem konkretnych kwestii, pismo mówi, że wszyscy obywatele UE powinni być w stanie zarejestrować się poprzez prosty proces skanowania swoich dokumentów tożsamości, aby zminimalizować liczbę kłopotliwych rodzin, które będą musiały przejść z powodu wyjazdu Wielkiej Brytanii z UE. Taki system będzie dostępny tylko dla użytkowników smartfonów z systemem Android, a urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sugerowali że obywatele UE, którzy nie mają Androida mogą pożyczyć telefon innej osoby.

W liście eurodeputowani twierdzą również, że rodziny powinny składać tylko jeden wniosek o „ustalony status”, a nie osobne dla wszystkich swoich członków, i że muszą istnieć alternatywy dla osób, które nie mogą korzystać ze smartfonów lub komputerów. Eurodeputowani ostrzegają także, że w trakcie tego procesu należy przestrzegać unijnych zasad ochrony danych, nawet po opuszczeniu Wielkiej Brytanii.

List pochodzi po wizycie w Brukseli przez urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w zeszłym tygodniu, którzy próbowali uspokoić obawy posłów do PE dotyczące systemu rejestracji.

Koordynator Brexitu, pan Verhofstadt, powiedział: „W duchu współpracy posłowie do PE przedstawili dziś szereg propozycji mających na celu zapewnienie rejestracji obywateli UE w Wielkiej Brytanii w skuteczny, elastyczny, terminowy i delikatny sposób. W świetle skandalu Windrush i biorąc pod uwagę dużą liczbę dotkniętych obywateli, zarówno UE, jak i Wielka Brytania muszą współpracować, aby to naprawić.

„Ważne jest, aby proces rejestracji był zasadniczo bezpłatny dla kandydatów. Niedopuszczalne jest, że obywatele, którzy nigdy nie byli konsultowani w sprawie Brexitu, powinni ponosić duże opłaty, aby zachować swoje własne prawa. System rejestracji musi być responsywny, proporcjonalny i uwzględniać grupy podatne na zagrożenia oraz tych, którzy nie korzystają z urządzeń cyfrowych.

„Z niecierpliwością oczekujemy na więcej informacji o tym, jak będzie działał niezależny organ nadzorujący system, jakie będą jego kompetencje i jak będzie zapewniona jego niezależność.

Po spotkaniu z urzędnikami w zeszłym tygodniu rzecznik rządu brytyjskiego powiedział: „Opracowujemy od podstaw nowy cyfrowy, usprawniony, przyjazny dla użytkownika system dla obywateli UE, aby zabezpieczyć ich prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu UE.

„Technologia będzie odgrywać istotną rolę w prostym upraszczaniu aplikacji, ale jest to tylko część procesu dla tych, którzy zdecydują się z niej korzystać, a dla wszystkich kandydatów dostępne będą alternatywne nie-cyfrowe trasy w celu udowodnienia swojej tożsamości. Nasz dobrowolny system rozliczeń zostanie otwarty jeszcze w tym roku i nadal będziemy ściśle współpracować z firmami technologicznymi, a także innymi interesariuszami na temat jego projektu”.

POLACY WINNI BREXITU

Konrad W

 

1 maja 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

1 komentarzy

Komentowanie jest wyłączone.