Bruksela odrzuca Brexit Borysa. 3 miesięczne kolejne przedłużenie

Bruksela odrzuca Brexit Borysa. 3 miesięczne kolejne przedłużenie

 

1. Od czasu przejęcia władzy przez Johnsona szanse na Brexit bez porozumienia wzrosły ale do czasu kiedy zaczął przedstawić go w Parlamencie.

2. Szanse na Brexit bez porozumienia znacznie spadły po tym, jak ponadpartyjnej grupie posłów udało się uchwalić ustawę oo wyjściu bez umowy.

3. Prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania wyjdzie bez umowy znów wzrosły gdy Borys zawiesił parlament na 5 tygodni .

4. Jednak przed zawieszeniem Parlamentu posłom opozycji i buntownikom z Tory udało się uchwalić ustawodawstwo, które zmusi premiera do poszukiwania trzymiesięcznego przedłużenia art. 50, jeśli nie dojdzie do nowego porozumienia z UE do 19 października.

W rezultacie dorozumiane prawdopodobieństwo Brexitu bez porozumienia dramatycznie spadło.

Johnson miał nadzieję wywierać presję na UE, by zmieniła umowę o wystąpieniu i usunęła blokadę bezpieczeństwa w Irlandii, grożąc Brexitem bez porozumienia, ale teraz będzie to dla niego trudniejsze.

UE nie chce się na nic zgodzić.

Premier Johson był ostatnio w Luksemburgu, aby negocjować z przywódcami UE, ale jak dotąd brak jest postępów, a UE odmawia usunięcia blokady w Irlandii bez jakiejkolwiek formy alternatywnej pracy.

Mechanizm ochronny zapobiega twardej granicy irlandzkiej, wprowadzając Wielką Brytanię do Unii Celnej z UE, jeśli przyszłe negocjacje handlowe nie zapobiegną odprawie celnej. Taka unia celna ograniczyłaby niezależną politykę handlową Wielkiej Brytanii i wymagałaby ścisłego przestrzegania przepisów UE.

Johnson powiedział europejskim przywódcom, że Wielka Brytania zmierza w kierunku Brexitu bez porozumienia, chyba że irlandzki mechanizm ochronny zostanie zlikwidowany, podczas gdy główny negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier wezwał swoich kolegów, by wykazali „jedność”.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, również skrytykował pana Johnsona i powiedział mu, że brytyjski plan zastąpienia zabezpieczenia nie jest wystarczająco kompleksowy, podczas gdy pan Barnier uznał go za niedopuszczalny.

Szybko kończy się czas, by Johnson zawarł nową umowę z UE  do 19 października, zanim ustawodawstwo parlamentarne zmusi go do ponownego przesunięcia art. 50. wyjścia z UE o kolejne 3 miesiace.

Borys powiedział, że wolałby raczej „umrzeć ” niż poprosić o takie rozwiązaie.

Warto również wspomnieć, że UE nie jest zobowiązana do przedłużenia umowy ale też Borys nie może wyciągnąc Wielka Brytanie z UE bez porozumieia.

W Wielkiej Brytanii obecna arytmetyka parlamentarna nie sprzyja premierowi. Jego Partia Konserwatywna, wraz ze swoimi sojusznikami DUP, straciła większość na początku tego miesiąca po tym, jak Phillip Lee przeszedł do Liberalnych Demokratów. Ich liczba uległa dalszemu zmniejszeniu, gdy 21 konserwatywnych rebeliantów usunęło partyjny nakaz po tym, jak głosowali po stronie partii opozycyjnych w celu przejęcia kontroli nad harmonogramem parlamentu.

Wniosek – jesli do 19 pazdziernika Borys Jonhson nie przedstawi planu na Brexit z umową aby Bruksela się zgodziła – a się nie zgodzi – będziemy mieli kolejne przesunięcie Brexitu o 3 miesiace.

Konrad W

23 września 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *