Bruksela niezadowolona z propozycji May po Brexit.

Bruksela niezadowolona z propozycji May po Brexit.

 

Szefowie Unii Europejskiej zanegowali znaczenie białej księgi Theresy May przed wizytą nowego sekretarza Brexitu, Dominica Raaba w Brukseli, gdzie po raz pierwszy spotkają się z jego kolegą negocjacyjnym Michelem Barnierem.

Urzędnicy UE są coraz bardziej sfrustrowani, że oferta pani May nie daje odpowiedzi na krytyczne elementy rozwodu Wielkiej Brytanii z bloku, w tym irlandzkiej granicy.

Premier May miała nadzieję, że jej propozycja dotycząca przyszłej relacji między Unią Europejską i Unią Europejską s pomoże w sfinalizowaniu umowy o wypowiedzeniu przed przewidywanym październikowym terminem.

Bruksela jest tylko zadowolona, ​​że ​​wreszcie otrzymała konkretną propozycję, czekając „miesiące, miesiące i miesiące”, aby Westminster przetłumaczył przemówienia na negocjacje. Jednak jeden z urzędników UE ostrzegł Wielką Brytanię, aby nie dać się ponieść emocjom.

Biała księga pani May jest jedynie ofertą na stole i nie powinna być postrzegana jako najważniejsza i ostateczna.. Naciskaliśmy na Wielką Brytanię miesiące, miesiące i miesiące, aby przynieśli nam coś na temat przyszłych relacji „- powiedział urzędnik .

 

„Jest dość szczegółowy i jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że jest na stole, z czym możemy pracować. To nie jest nic więcej, to nie są Dziesięć Przykazań, to papier na stole. „

Państwa członkowskie pragną podkreślić, że biała księga z Londynu wciąż pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi i nie jest wystarczająco daleko, aby rozwiązać nierozstrzygnięte kwestie zawarte w porozumieniu o wycofaniu.

Brukselskie źródło powiedziało: „Nie negocjujemy białej księgi. Nie będzie formalnego stanowiska – weźmiemy je pod uwagę, zadamy pytania i wynegocjujemy dokumenty, które chcemy przygotować na październik.

Grupa zadaniowa art. Barniera w art. 50 poruszyła już wiele punktów spornych, które podważają plan brytyjski.Zespół nie zaakceptuje bezkompromisowego handlu poza unijnym jednolitym rynkiem i unią celną i jest zaniepokojony formalnością biurokratyczną spowodowaną złożoną przez Wielką Brytanię ofertą pobierania ceł w imieniu państw Unii Europejskiej. 

Pomimo wielu prywatnych obiekcji wobec Białej Księgi, Bruksela pozostaje nieugięta, że ​​publicznie nie odrzuci białej księgi brytyjskiej z powodu chaosu w Westminster. Narastają obawy przed upadkiem Rządu mniejszości pani May co  zwiększa ryzyko „nieuporządkowanego” Brexitu.

Martin Selmayr, niemiecki szef służby cywilnej UE, opublikował 15-stronicowy dokument ostrzegający przed niebezpieczeństwami braku porozumienia z obywatelami i przedsiębiorstwami kontynentu w ramach jego przygotowań do Brexitu.

Konrad W

 

19 lipca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit